Francë, të rinjve u ndahen nga 300 euro për t’i shpenzuar në art

Prishtinë | 22 Maj 2021 | 10:33 | Nga Ekonomia Online

Aplikacioni për telefona të mençur i sapo hapur, u jep të rinjve në Francë një pako kredi për ta shpenzuar në fushën e artit.

Pas një procesi gjyqësor rajonal, Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka filluar me programin e tij për të financuar aktivitetet kulturore për të rinjtë në nivel vendi.

Iniciativa Culture Pass, tani është e hapur për të gjithë 18 vjeçarët dhe do të shtrihet në shkollat e mesme në të gjithë vendin deri në vitin 2022.

Përdoruesit mund të aktivizojnë kartat e tyre në telefonat e mençur, gjë që u ofron atyre 300 euro për të shpenzuar gjatë dy vjetëve në bileta për shfaqe arti ose filma, ose për të blerë materiale vizatimi, instrumente dhe gjëra të tjera që kanë të bëjnë me artin.

Që nga sot, rreth 800 mijë 18 vjeçarë në Francë tani kenë të drejtë të regjistrohen për këtë platformë.

Ky lajm vjen pikërisht kur muzetë në Francë po rihapen pas më shumë se gjashtë muajsh mbyllje.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme