Vetëm një rriskë proshutë në ditë rrit rrezikun nga kanceri

Prishtinë | 04 Pri 2024 | 00:52 | Nga Ekonomia Online

Edhe sasi të vogla të mishit të kuq dhe të përpunuar – të tilla si një rriskë proshutë në ditë, mund të rrisin rrezikun e kancerit të zorrëve.

Studimi më i fundit ë realizuar nga Universiteti i Oksfordit dhe i financuar nga Hulumtuesit Britanik rreth Kancerit, njofton Klan Kosova.

Hulumtimi shton dëshmi, se të ngrënit mishin e kuq ju rrezikon shumë nga kanceri, njofton Klan Kosova.

Aty përfshinë edhe rekomandimin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, se të hahet mishi i kuq mund të jetë i dëmshëm.

Të ngjashme