Xhaka këmbëngul se nuk do ta ndryshojë mënyrën e të luajturit, pavarësisht ndëshkimeve të shpeshta

Prishtinë | 22 Jan 2022 | 16:03 | Nga Ekonomia Online

Granit Xhaka këmbëngul se nuk do të ndryshojë mënyrën se si luan pavarësisht se mori kartonin e pestë të kuq në karrierën e tij në Arsenal në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Carabao Cup kundër Liverpool javën e kaluar.

Faulli i lojtarit të fundit të mesfushorit të Arsenalit ndaj Diogo Jota i dha atij një karton të kuq direkt në Anfield, që do të thotë se ai u pezullua për humbjen e ndeshjes së dytë të së enjtes në Emirates Stadium.

Xhaka u përball me kritika të ashpra dhe kërkoi falje në mediat sociale pas ndërshkimit, i dyti i tij në kampanjë pasi iu dha urdhri i tij për një faull ndaj Joao Cancelo të Manchester City në gusht, por ai këmbëngul se marrja e rreziqeve është pjesë e lojës së tij.

“Nuk është se po e planifikoj këtë”, tha ai për ‘Sky Sports’ në një intervistë ekskluzive për ‘Soccer Saturday’. “Nuk është se po e bëj këtë me qëllim.

“Por ndonjëherë, unë jam në një pozicion ku duhet të marr një 50:50. Është e rrezikshme, sigurisht. Tani njerëzit do të thonë, ‘Po, por pse [merrni] gjithmonë rreziqe?”

“Ky jam unë. Nuk mund ta ndryshoj veten nga sot në nesër. Sigurisht që duhet të përmirësohem dhe e di që duhet të përmirësohem.

“Por në këtë moment, nëse Jota merr topin dhe ai shënon, do të thonë sërish pse nuk e ndaluat? Tani, unë e ndal atë, ata thonë: “Pse e merr kartonin e kuq?”

“Në fund, pas lojës, të gjithë janë më të zgjuar se në këtë moment – edhe unë. Sigurisht, kur e shoh përsëri tani dhe them: “A duhet të shkoj në duel apo jo?” Jo.

“Por është një moment, një sekondë, ku duhet të marr një vendim dhe këtë herë bëra një vendim të gabuar dhe më vjen keq për ekipin, më vjen keq për tifozët, por falë Zotit ata bënë një punë të mrekullueshme pas kësaj”.

Xhaka, i cili po fliste para ndeshjes së dytë të së enjtes, nuk kishte ankesa për përjashtimin e tij në Anfield, por shprehu zhgënjimin për përdorimin e VAR nga Premier League, veçanërisht në vendimin për t’i dhënë Manchester City një penallti kundër tij gjatë humbjes 2-1 të Arsenalit ndaj Manchesterit. Qyteti në ditën e Vitit të Ri.

“Nëse shikoni në një lëvizje të ngadaltë, çdo duel, çdo faull duket i tepërt”, tha ai. “[Kundër Manchester Cityt], ai [arbitri Stuart Attwell] kishte vendosur tashmë se nuk ishte penallti.

“Por më pas, ata shkojnë në VAR dhe kontrollojnë, kontrollojnë dhe kontrollojnë. Puna është se ata po kontrollojnë dy foto, tre fotografi dhe nuk po e shohin të gjithë veprimin.

“Shpresoj që në të ardhmen gjyqtarët të mund të marrin vendimet e tyre. Mos lejoni që njerëzit nga jashtë të shikojnë në lëvizje të ngadalta dhe gjëra të tilla, sepse unë besoj në një lëvizje të ngadaltë, gjithçka duket më e vështirë se sa është.

“Në fund, ata janë gjithashtu qenie njerëzore. Ata gjithashtu bëjnë gabime. Kjo është pjesë e punës. Të gjithë bëjnë gabime. Ne duhet të pranojmë vendimet dhe të shohim përpara”, ka përfunduar Xhaka.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme