Zvicra pritet të përballet me fluks të madh të turizmit

Prishtinë | 05 Kor 2024 | 14:37 | Nga Ekonomia Online

Agjencia zvicerane e turizmit tha të enjten se po përpiqej të qetësonte fluksin e pushuesve gjatë gjithë vitit për të mbrojtur vendin alpin nga rreziqet e turizmit të tepruar, raportoi AFP.

Turizmi i Zvicrës tha se do të përpiqet të nxjerrë në pah stinët jashtë dhe të promovojë destinacionet jashtë “rrugës së rrahur”.

Zyrtarët thanë në një konferencë shtypi në Cyrih se agjencia donte t’i drejtonte pushuesit në “vendet e duhura, në kohën e duhur”.

“Nuk ka “problem të mbiturizmit të përgjithshëm në Zvicër”, tha shefi i agjencisë, Martin Nydegger.

Të ngjashme