10 shenja se trupi juaj është i mbytur me toksina

Prishtinë | 01 Maj 2023 | 23:00 | Nga Ekonomia Online

Toksinat janë të pranishme kudo rreth nesh, qoftë në ajrin që thithim, në ujin që pimë, ose në ushqimin që hamë. Edhe smartphoni juaj i preferuar është një fermë e ndotur, e mbushur me bakterie të mjaftueshme për t’ju sëmurur rëndë.

Çdo ditë në trupin tonë po grumbullohen toksina dhe nëse kjo arrin një pikë kthese mundet t’ju bëjë shumë të sëmurë.

Për t’ju ndihmuar të kuptoni se mund të jetë koha për të larguar toksinat, ne kemi përpiluar një listë të simptomave që tregojnë një mbingarkesë toksine në trupin tuaj.

Ju vuani nga kapsllëku

Kur hamë ushqim, ne gjithashtu konsumojmë pa dashje shumë kimikate që vijnë me të, siç janë ruajtësit, ngjyruesit dhe aroma artificiale. Zorrët që janë të ngarkuara me tretjen gjithashtu duhet të përballen me shkrirjen e këtyre toksinave. Ky ndërtim i toksinave mund të çojë në probleme me stomakun dhe kapsllëk.

Konsumimi i ushqimit organik, kufizimi i marrjes së alkoolit dhe pirja e ujit duhet të ndihmojë në zgjidhjen e këtij problemi.

Keni mjegullim të trurit

Nëse ndjeheni të trullosur, të hutuar dhe nuk jeni në gjendje të përqendroheni edhe në mëngjes pas një gjumi të mirë gjatë natës, toksinat e dëmshme mund të jenë tashmë mes jush.

Këto toksina shkaktojnë një sërë reagimesh që thajnë vitaminat dhe mineralet esenciale që i duhen trupip që të funksionojë. Është diçka e ngjashme me atë që ndodh kur i hidhni vaj të keq makinës tuaj.

Deodorantët nuk ndihmojnë dhe ju do të vazhdoni të mbani erë

Ju keni bërë dush në mëngjes, keni aplikuar deodorant dhe akoma kur njerëzit bien në kontakt me ju zënë hundët kur ju vijnë afër. Edhe ju e keni gjetur: toksina mund të jenë duke shkaktuar erë!

Këto toksina, kur treten, prodhojnë gazra dhe erëra, të cilat kur dalin nëpër poret tuaja trupore mund t’ju japin një aromë që nuk e keni përjetuar ndonjëherë.

Gjymtyrët dhe muskujt që dhembin po ju mundojnë

Nëse nuk e keni shtyrë veten për të shkuar në palestër ose nuk keni bërë ndonjë punë fizikisht të lodhshme, por keni akoma keni dhimbje të muskujve dhe të kyçeve, mund të jetë për shkak të krijimit të toksinës.

Dhimbjet e trupit janë indikatorë që mund të keni inflamacion të pakontrolluar në trupin tuaj, kështu që nëse nuk keni arsye tjetër për inflamacion, provo detoksifikimin.

Në lëkurë ju shfaqen njolla të reja

Lëkura është organi më i madh në trupin tonë dhe shpesh ekspozohet ndaj ndotjes. Gjithashtu, produkte të tilla si shampoja, balsami, sapuni dhe kremra që përdorim mund të përmbajnë kimikate të dëmshme.

Ekspozimi i madh ndaj kimikateve toksike mund të çojë në simptoma të tilla si akne, skuqje dhe ekzema.

Rënia në gjumë bëhet e vështirë

Nga njëra anë, ndërtimi i toksinave ju bën të ndiheni të lodhur dhe nga ana tjetër, duke i bërë gjërat edhe më keq, mund të prishin gjumin tuaj.

Sasitë e mëdha të toksinave në trup mund të shkaktojnë përkeqësim në nivelin e hormonit të kontrollit të gjumit, kortisol, duke ndikuar negativisht në gjumin tuaj. Pagjumësia mund të çojë në probleme të rënda shëndetësore, kështu që nëse mendoni se rënia në gjumë po bëhet më e vështirë, merrni parasysh të bëni një detoksifikim.

Po shtoni peshë

Pavarësisht gjithë stërvitjes që po bëni në palestër, nëse vazhdoni të shtoni kilogramë, ndoshta ka diçka që nuk shkon me hormonet tuaja.

Toksinat mund të ndikojnë negativisht në nivelin e hormoneve të caktuara në trup, duke përfshirë ato që janë përgjegjëse për mbajtjen e peshës. Kalimi në një dietë të shëndetshme organike dhe detoksifikimi i plotë duhet të ndihmojnë.

Edhe ju e ndjeni erën e keqe të gojës suaj

Era e keqe e gojës zakonisht është një simptomë e problemeve të tretjes. Kjo ndodh kur sistemi juaj i tretjes duhet të luftojë në mënyrë që të tretë

çdo gjë që ha. Por problemet e tretjes mund të ndodhin edhe kur mëlçia juaj lufton për të pastruar të gjitha toksinat e grumbulluara. Largimi i toksinave është e vetmja mënyrë për ju për të trajtuar këtë problem.

Thonjtë e këmbëve janë të brishtë dhe duken të shëmtuar

Forca e gravitetit tërheq toksinat poshtë trupit tuaj dhe thonjtë tuaj mund të jenë ato që vuajnë. Këmbët, për një pjesë të madhe të ditës, mbeten brenda çorapeve dhe këpucëve të mbyllura, një ekosistem që e pëlqejnë kërpudhat.

Këto kombinohen për ta bërë thoin e këmbës një shtrat të nxehtë për rritjen e kërpudhave. Ndërsa ka aplikime farmaceutike, trajtimi nga brenda me anë të detoksifikimit është mënyra e duhur.

Po humbni flokë më shpejt

Humbja e flokëve nuk është simptomë e mbingarkesës toksike të shkaktuar nga toksinat e përditshme. Mund të jetë punë e toksinave më të këqija si arseniku, plumbi dhe taliumi (që gjendet në tymin e cigareve) ndër të tjera, të cilët madje mund të jenë dhe vdekjeprurës. Pra, mos e merrni me të lehtë humbjen e flokut dhe nxitoni për tek mjeku juaj.

Bonus: Si të detoksifikohemi

Nëse e gjeni veten duke përjetuar një ose më shumë nga kushtet e përshkruara më sipër, një detoksifikim mund të jetë një ide e mirë. Ndërsa ekzistojnë procedura më komplekse të detoksifikimit, mund të ndihmojnë disa ndryshime të thjeshta jetese.

  • Pini sasi të mjaftueshme uji; ajo ndihmon toksinat të dalin jashtë.
  • Toksinat bëjnë kërdi në mëlçi. Për të mbajtur mëlçinë të fortë, pini çaj luleradhiqe ose shtoni majdanoz, apo qumësht në vaktin tuaj.
  • Praktikoni joga. Ajo përmirëson qarkullimin trupor dhe ndihmon për të hequr qafe toksina.
  • Lani dhëmbët tuaja në mbrëmje pas darke. Dhe mos harroni të përdorni një kruajtëse për gjuhën gjithashtu.
  • Hani vetëm ushqime të pastra, të plota dhe organike.
  • Shtoni probiotikë në dietën tuaj.
  • Përdorni vetëm produktet natyrore kozmetike që nuk kanë aroma dhe toksina të tjera.

Të ngjashme