14 mësime nga Beyonce për paranë dhe suksesin

Prishtinë | 17 Maj 2023 | 07:48 | Nga Ekonomia Online

Beyoncé Knowles njihet si një yll për shkak të muzikës së saj fuqizuese, ajo ka zgjeruar shtrirjen e saj dhe në botën e biznesit.

Ajo bashkëpunon me marka të mëdha si Adidas dhe Pepsi, ka pronësi në shërbimin e transmetimit TIDAL, zotëron kompaninë e prodhimit Parkwood Entertainment, drejton organizatën filantropike BeyGOOD dhe ka një shërbim të ofrimit të vakteve sipas kërkesës dhe një linjë aromash.

Në vitin 2014, ajo u emërua si një nga 100 njerëzit më me ndikim nga revista Time, dhe në vitin 2020, ajo u rendit në listën e Forbes të 100 grave më të fuqishme.

Ndërsa po punoni drejt lirisë financiare, mund të jetë e dobishme të merrni mësime nga milionerë si Beyonce. Mbretëresha Bey ka qenë gjithmonë një zë frymëzues, veçanërisht për gratë me ngjyrë dhe ka shumë që mund të mësojmë nga zgjuarsia e saj e biznesit. Ja se si Beyonce ndërtoi një markë ndërkombëtare dhe disa mësime biznesi që mund të mësoni prej saj.

 • Ndiqni pasionin tuaj

Dikur Beyoncé ishte anëtare e një grupi të quajtur Girls Tyme, që humbi në një konkurs në Star Search, një shfaqje talentesh televizive. Nëse Beyoncé do të kishte hequr dorë nga pasioni i saj për muzikën në atë moment, ne kurrë nuk do të kishim gjashtë albumet e saj. Hulumtimet tregojnë se kur kombinoni pasionin me këmbënguljen, kjo çon në performancë më të mirë në karrierën tuaj.

Beyoncé ka lënë vend në jetën e saj edhe për pasionet e tjera përveç muzikës, duke i rikthyer komunitetit të saj përmes organizatës BeyGOOD. Kohët e fundit, BeyGOOD ndërhyri për të ndihmuar familjet në mbarë vendin me nevoja të lidhura me koronavirusin. Kjo është një nga arsyet që Beyoncé ka qenë kaq e suksesshme; qëllimet e saj janë në përputhje me shkaqet për të cilat ajo kujdeset.

 • Rrjetëzimi është thelbësor

Beyoncé lidhet me marka të mëdha si Pepsi dhe L’Oreal, organizata jofitimprurëse dhe profesionistë të tjerë që e frymëzojnë atë për të ngritur karrierën e saj.

Hulumtimet na tregojnë se liderët bëhen më të suksesshëm kur pranojnë se varen nga të tjerët dhe zhvillojnë marrëdhënie strategjike me palët e interesuara nga një larmi background-esh.

Me fjalë të tjera, ju nuk mund t’i bëni të gjitha vetë. Nëse po filloni një biznes, krijoni marrëdhënie me njerëz të tjerë në industrinë tuaj dhe këdo që mund të jetë në gjendje të mbështesë suksesin tuaj.

 • Është në rregull të jeni ndonjëherë të cënueshëm në punë

Albumi vizual i kryeveprës “Lemonade” është vlerësuar për çmontimin e stereotipeve të dëmshme të grave me ngjyrë dhe inkurajimin e cënueshmërisë dhe shprehjes emocionale.

Ai njeh forcën që vjen nga dhimbja dhe zemërimi dhe largon turpin. Edhe nëse nuk jeni artist, mund të mësoni nga ndershmëria emocionale e Beyoncé.

Të qenit i cënueshëm në biznes ju lejon të keni biseda të vështira me kolegët, gjë që çon në transparencë më të madhe dhe risi më të mirë.

Cenueshmëria çon gjithashtu në një kulturë besimi, e cila mund të lejojë që idetë krijuese të lulëzojnë.

 • Marka juaj ka rëndësi

Beyonce ka një ndjenjë të fortë si për veten e saj, ashtu edhe për personalitetin e saj në skenë. Ajo e njeh veten, audiencën e saj dhe vlerat më të rëndësishme për të. Nga kjo, ajo ka qenë në gjendje të krijojë një prani të fuqishme në internet dhe të bëhet një markë globale.

Për të qenë i suksesshëm në ndërtimin e markës tuaj personale, do t’ju duhet të jeni autentikë dhe të tregoni atë që ju bën unik. Theksoni ekspertizën tuaj dhe atë që keni për të ofruar në mënyrë që të mund të lidheni me një audiencë që është e etur të mësojë nga ju. Jini strategjik për përmbajtjen që ndani dhe historinë që tregoni në mediat sociale, në mënyrë që audienca juaj të kuptojë qartë se çfarë po përpiqeni të arrini.

 • Njihni dhe lidhuni me audiencën tuaj

Beyoncé e kupton se audienca e saj përbëhet nga njerëz që besojnë në forcën e grave të pavarura dhe ajo qëndron e palëkundur në mesazhin e saj të fuqizimit, edhe kur stili i saj evoluon. Kështu që fansat e saj e dinë se çfarë të presin, por gjithashtu mund të presin diçka të re dhe krijuese me çdo dalje publike.

Beyoncé ka befasuar publikun e saj në shumë raste me publikimet e reja, duke i lënë të gjithë të hamendësojnë se çfarë do të vijë më pas. Duke vepruar kështu, ajo nuk ngarkon audiencën e saj me përpjekje të rënda marketingu. Ajo përfshin fansat në argëtim.

 • Vendosni objektiva të larta për veten tuaj

Me çdo performancë, Beyoncé duket se e tejkalon veten. Performanca e saj e vitit 2018 në Coachella ishte një dalje mahnitëse nga performanca e saj në Grammy 2017, sikur ylli të rishpikte veten me energji të re. Beyoncé vendos një nivel të lartë duke e shtyrë veten të bëjë të papriturën dhe është gjithmonë e qartë për fansat se çfarë përpjekjesh po bën.

Duke vendosur objektiva të larta për veten tuaj dhe duke përcaktuar se cilat zakone dhe sjellje do t’ju nevojiten për t’i arritur ato, ju mund ta çoni karrierën tuaj përpara. Hulumtimet tregojnë se gjurmimi dhe vlerësimi i qëllimeve tuaja mund të rrisë shanset për sukses në arritjen e qëllimeve tuaja.

 • Përqendrohuni në shëndetin tuaj fizik dhe mendor për të qenë vetja juaj më e mirë

Beyonce mësoi që në moshë të re se është e rëndësishme të kujdeseni për shëndetin tuaj mendor. Nëna e saj, Tina Knowles Lawson, e çoi atë dhe motrën e saj në këshillim për t’i ndihmuar të përballen me famën dhe të jenë më të ndjeshme në marrëdhëniet e tyre me njëra-tjetrën.

Edhe tani Bey vazhdon të kujdeset për shëndetin e saj, duke përdorur teknika të vetë-kujdesit si meditimi dhe ushtrimet e frymëmarrjes për t’u rikuperuar nga një shtatzëni e vështirë. Ajo gjithashtu ka mësuar të fokusohet në aspekte të vetes jashtë pamjes së saj fizike kur vlerëson vlerën e saj.

Megjithëse nuk duhet të përdorni të njëjtat mjete si Beyoncé, është mirë të gjeni kohë për t’u kujdesur për veten, përndryshe biznesi juaj mund të vuajë pasojat. Dëgjoni mendjen dhe trupin tuaj dhe bëni pushime kur keni nevojë për to. Dhe zhvilloni disa rutina që ndihmojnë në zbutjen e stresit dhe ju bëjnë të ndiheni më mirë.

 • Jini të sinqertë

Mbretëresha Bey njihet për të qenë e sinqertë dhe e afërt në intervistat e saj, dhe kjo e bën megayllin të dashur për fansat e saj. Pavarësisht nëse jeni një ndikues që përpiqet të lidhet me audiencën ose një punëdhënës që përpiqet të fitojë besimin nga punëtorët tuaj, kjo ju ndihmon të tregoni se jeni njerëzorë. Nëse i pranoni vështirësitë dhe gabimet tuaja, suksesi juaj do të jetë shumë më domethënës.

 • Thoni faleminderit

Të gjithë mund të mësojmë nga mirësia e Beyonce. Një “faleminderit” e thjeshtë ju bën shumë të dashur për klientët dhe kolegët dhe nuk kushton asgjë. Sigurohuni që të tregoni vlerësimin tuaj për njerëzit që mbështesin suksesin tuaj, në mënyrë që të mund të vazhdoni t’i ruani ato marrëdhënie.

 • Mendoni jashtë kornizave

Është një ide e mirë të mendoni në mënyrë krijuese kur vendosni se çfarë biznesi të filloni, dhe gjithashtu mund të dëshironi të gjeni mënyra për të kënaqur audiencën tuaj me të papriturat.

Mund të jetë një paketim special për mallrat tuaja Etsy, një fushatë inovative me email ose një shërbim unik që të tjerët në industrinë tuaj nuk po ofrojnë.

Për Beyoncé, të menduarit jashtë kornizave ka nënkuptuar heqjen e albumeve surprizë pa marketing tradicional. Edhe pse kjo nuk është rruga që ndjekin shumica e artistëve me publikimet e tyre, ky veprim ka qenë një sukses i madh për Beyoncé, duke dëshmuar se mund të jetë e zgjuar të kapni audiencën tuaj në befasi. Dhe artistë të tjerë kanë ndjekur shembullin.

 • Ndërtoni një ekip të fortë

Beyoncé nuk ka frikë të bashkëpunojë me artistë të tjerë. Albumi vizual “Lemonade” kërkonte punën e kineastëve dhe regjisorëve të talentuar. Dhe më shumë se 200 kërcimtarë, muzikantë dhe staf tjetër, të përzgjedhur individualisht nga Queen Bey dhe ekipi i saj, bënë të mundur performancën e saj mahnitëse të Coachella 2018.

Për të punuar në filmin e saj “Black Is King”, Beyoncé gjeti regjisorë të talentuar dhe kolegë të Guggenheim, dhe vizionet e tyre të ndryshme e bënë filmin më të thellë se çfarë mund të arrinte një artist i vetëm, madje edhe një gjeni krijues si Beyoncé.

Në biznes, ndërtimi i një ekipi të fortë njerëzish me njohuri dhe talente unike është thelbësor. Edhe nëse jeni ekspert në të gjitha aspektet e biznesit tuaj, mos kini frikë të mbështeteni tek të tjerët; dy mendime janë shpesh më të mira se një.

 • Partneritetet e duhura mund të jenë fitimprurëse

Beyoncé ka bashkëpunuar me Adidas për të zhvilluar markën e saj të sportit, Ivy Park; fitoi 50 milionë dollarë nga një partneritet me Pepsi; dhe ka qenë zëdhënëse e L’Oreal Paris.

Një partneritet i mirë i markës jo vetëm që mund të fitojë para për biznesin tuaj, por gjithashtu mund të zgjerojë audiencën tuaj, duke ju dhënë më shumë ekspozim dhe klientë të mundshëm. Kërkoni kompani që përputhen me misionin e biznesit tuaj dhe kanë një rrjet klientësh që ju synoni të arrini.

 • Merrni mbështetje nga ata që ju rrethojnë

Të gjithë kanë nevojë për mbështetje nga familja dhe miqtë, madje edhe Beyonce. Beyoncé dhe bashkëshorti Jay-Z kanë një ekip dadosh për të ndihmuar me fëmijët e tyre, ndaj mos u ndjeni keq duke kërkuar mbështetje për t’u kujdesur për fëmijët tuaj.

Tregojuni miqve dhe familjes tuaj për qëllimet tuaja të biznesit dhe personale dhe mund të habiteni se sa prej tyre janë të gatshëm t’ju japin një dorë.

 • Mos lejoni që kritikët të pengojnë suksesin tuaj

Edhe pse Beyonce është pothuajse e dashur për të gjithë, ajo ende merret me komente negative në rrjetet sociale. Por ajo nuk kërkon falje për të qenë vetvetja, as nuk e lë kritikën ta rrëzojë.

Ajo thotë se nuk i intereson se çfarë mendojnë njerëzit për të. Nëse qëndroni të sinqertë ndërsa përqëndroheni në atë që ka më shumë rëndësi për ju, mendimi negativ i kritikëve nuk duhet të ndikojë aspak tek ju.

Në fund të fundit durimi, këmbëngulja, frika, autenticiteti dhe shkathtësia do të shpërblehen ndërsa punoni për të rritur biznesin tuaj, dhe këto janë të gjitha tipare që mund të mësoni nga Beyoncé.

Është edhe më e rëndësishme të hiqni dorë nga çdo nocion negativ për veten tuaj që mund t’ju pengojë. Nëse e njihni veten po aq mirë sa njihni audiencën tuaj dhe mund të shfrytëzoni ekspertizën e të tjerëve ndërsa punoni drejt qëllimeve tuaja, biznesi juaj mund të bëhet një sukses i jashtëzakonshëm. (Mediafeed)

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme