Vdes drejtori i filmave Nicolas Roeg

Prishtinë | 24 Nën 2018 | 15:34 | Nga Ekonomia Online

Drejtori i filmave, Nicolas Roeg, ka ndërruar jetë sot në moshën 90 vjeçare.

Ai ishte autor i filamve të famshëm “David Bowie’s” dhe “The Man Who Fell to Earth”, njofton Klan Kosova.

Roeg ishte i njohur për kompozimin e ndriçimit, imazhet e ngjyrave, manipulimin e kohës dhe ndjeshmërinë erotike në filmat e tij, kaloi dy dekada si një operator i kamerës dhe kinematograf para se të mirrte pozitën e drejtorit.

Roeg ka lindur në Londër në vitin 1928.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme