Detoksifikim nga sheqeri, humbni kilet e tepërta dhe bëjeni lëkurën rrezatuese

Prishtinë | 08 Dhj 2022 | 16:27 | Nga Ekonomia Online

Nëse keni lexuar për tendencat e fundit të ushqimit të shëndetshëm, mund t’i keni lexuar dietat për detoksifikim.

Por nëse e keni konsideruar konsumimin më të lartë të lëngjeve, agjërimin ose pastrimin në një përpjekje për të humbur peshë ose për të përmirësuar mirëqenien tuaj, ndoshta jeni të vetëdijshëm se shkurtimi në mënyrë drastike i ushqimeve nuk është efektiv si një qasje afatgjatë e jetesës për ushqim të shëndetshëm.

Në fakt, detoksifikimi i rreptë mund të shkaktojë probleme duke përfshirë lodhjen, marramendjen dhe sheqerin e ulët të gjakut.

Por ka një lloj detoksifikimi të qëndrueshëm që ia vlen, sipas disa ekspertëve.

Zvogëlimi i sheqerit në dietën tuaj mund t’ju ndihmojë të hiqni kilet e tepërta, të përmirësoni shëndetin tuaj, madje edhe të keni lëkurë rrezatuese.

“Ajo që ne kemi zbuluar në dy vitet e fundit është se sheqeri na mban mbipeshë, është gjithashtu një shkak kryesor i sëmundjeve të zemrës, ndikon negativisht në lëkurë dhe çon në plakjen e parakohshme” , tha Brooke Alpert, eksperte shëndetësore për dieta.

Andaj mundohuni ta ulin konsumimin e sheqerit në dietën tuaj.

Të ngjashme