Disa zakone që shkatërrojnë flokët tuaj në dimër

Prishtinë | 07 Qer 2023 | 19:30 | Nga Ekonomia Online

Moti i ftohtë dhe i thatë i dimrit është në thelb armiku më i keq i lëkurës suaj. Çuditërisht, nuk është aq miqësore me flokët tuaj.

Ashtu si temperaturat në rënie mund të çojnë në tharjen dhe acarimin e lëkurës, ata mund të thithin lagështi nga fijet tuaja, duke i bërë ata më të ndjeshëm ndaj thyerjes. Për më tepër, ekzistojnë disa zakone të zakonshme që mund të rrisin shanset për dëmtim të flokëve.

Për të gjetur se çfarë po bëjmë gabim kur bëhet fjalë për kujdesin e flokëve të dimrit, shkuam drejt në pro. Lexoni më tej për të gjetur gjërat absolute më të këqija që mund t’i bëni flokëve tuaj.

1. Të dilni jashtë me flokë të lagur

Ju ndoshta keni dëgjuar më parë: Mos shkoni jashtë me flokët tuaj të lagur ose ju do të kapur një të ftohtë. Ndërsa kjo nuk mund të jetë domosdoshmërisht e vërtetë, ka ende arsye për të shmangur daljen nga dera me flokët tuaj duke u lagur.

“Mendoni për këtë – kur uji të kthehet në akull, zgjerohet”, tha Jehnna Mahoney në Studio Kennaland për HuffPost përmes e-mailit. “Kur flokët janë të lagura dhe ju shkoni jashtë në temperatura të ngrirjes, uji kristalizohet dhe zgjerohet, fizikisht thyer flokët.”

Eshte e vertete. Kur moti jashtë arrin temperatura jashtëzakonisht të ulëta, flokët e lagur mund të ngrijnë dhe të thyejnë.

2. Nuk i trajtonimjaftueshëm

“Në përgjithësi, të gjitha flokët duhet të marrin më shumë maska dhe trajtime hidratuese” në mot të ftohtë, Ebony Bomani, një kozmetolog master dhe një edukator për Mane Choice, tha në një email.

Të gjithë stilistët me të cilët biseduam ranë dakord se kondicionerët, serumet dhe trajtimet e lënies (ne jemi tifozë të maskave të flokëve Davines) janë një domosdoshmëri për të mbajtur flokët tuaj të shëndetshëm gjatë muajve të ftohtë.

3. Larja me ujë shumë të nxehtë

Ujë shumë të nxehtë mund të thahet lëkurën tuaj, si dhe të shkaktojë kërdi në flokët dhe kokën tuaj.

“Uji shumi i nxehtë është i dëmshëmpër lëkurën tuaj, kokë dhe, natyrisht, flokët,” tha Mahoney. “Shpëlarja e flokëve me ujë të ngrohtë ose të ftohtë ndihmon në ruajtjen e shëndetit të flokëve pa ngrënë nga dush dhe nuk do të shkaktojë më shumë thatësi.”

Siç vuri në dukje Bomani, temperaturat ekstreme, të dyja të ftohta dhe të nxehta, “mund të rrëmbejnë lagështinë nga fillesat tuaja, duke i bërë ato të bëhen dehidratuar, gjë që do të shkaktojë thyerje”.

4. Larja e shpeshtë
Larja e shpeshtë mund të çojë në thatësi në flokët dhe lëkurën e kokës, tha Bomani, që do të thotë “një kokë të ngushtë dhe të palidhur, si dhe pjesë të brishtë dhe të thyer”.

“Në anën tjetër mund të shkaktojë gjëndrat tuaja të dhjamor, gjëndrat përgjegjëse për prodhimin e naftës, që të bëhen tepër aktiv, gjë që do të bëjë që flokët tuaja të jenë më të hollë se zakonisht”, shtoi ajo.

5. Përdorimi i shumë produkteve alkoolike

Nëse jeni duke kërkuar të mbani lagështi në flokët tuaj, produktet me bazë alkooli nuk janë domosdoshmërisht opsioni juaj më i mirë.

Sipas Mahoney, produktet me bazë alkooli – si disa spërkatësa, sprej të nxehtësisë mbrojtëse, sprays cilësi dhe madje edhe sprays kripë – janë padyshim një gjë që ju mund të përdorni shumë gjatë në dimër.

“Alkooli shtohet në sprej, kështu që produkti thahet shpejt dhe nuk prish ose nuk ndryshon formën e stilit”, tha ajo. “Kur ne po luftojmë me thatësi dimërore, është më mirë të shmangim këto”.

6. Nuk zgjedhin kapelën më të mirë

Natyrisht, kapelet janë një aksesor për të mbajtur të ngrohtë në dimër, por disa njerëz janë pyetur nëse kapelet mund të dëmtojnë flokët.

Jo vetëm që ata ju japin flokë të mëdha të kapelave, por gjithashtu është thënë se fërkimi i përsëritur i vënies dhe heqjes së kapelës mund të çojë në thyerje. Përveç kësaj, kapelet nganjëherë mund të bëjnë flokët tuaj duken më shumë yndyrshëm, dhe ata nuk e lënë gjithmonë kokën të marrë frymë.

Të ngjashme