Emmerson: Nuk pati politikë të UÇK-së për t’i sulmuar civilët, e dëshmuan dy gjyqe ndërkombëtare

Prishtinë | 18 Jan 2023 | 13:38 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Avokati i ish-kryeparlamentarit, Kadri Veseli, Ben Emmerson, ka thënë sot në seancën përgatitore, se janë dy gjykime ndërkombëtare, që dëshmojnë së nuk ka pasur politikë tek Ushtria Çlirimtare e Kosovës, për të sulmuar civilët.

Kjo duke specifikuar proceset gjyqësore ndaj Ramush Haradinajt dhe Fatmir Limajt, përcjell klankosova.tv.

”Dy gjykime, ai i [Ramush] Haradinjat dhe i [Fatmir] Limajt, kanë konkluduar se nuk kishte politikë te UÇK të sulmonte civilët”, u shpreh Emmerson mes tjerash.

Këtë Emmerson e deklaroi në përgjigjie të Prokurorisë së Specializuar rreth aktakuzës së saj.

Lexo më shumë:

Të ngjashme