Filmi “Oppenheimer” dominon edhe në SAG Awards para Oscars

Prishtinë | 25 Shk 2024 | 14:17 | Nga Ekonomia Online

Oppenheimer vazhdoi dominimin e sezonit të çmimeve pasi kori një mori triumfesh edhe në festivalin Screen Actors Guild (SAG) të shtunën.

Filmi i Christopher Nolan fitoi kastin më të mirë të filmit, ndërsa Cillian Murphy dhe Robert Downey Jr fituan çmime individuale të aktrimit.

Duke pranuar çmimin kryesor në emër të kastit, Sir Kenneth Branagh tha se të gjithë ishin “mirënjohës, të përulur dhe krenarë”.

Mbrëmja u përshkua me komente për grevën e aktorëve, e cila e solli Hollivudin në bllokim vitin e kaluar.

Duke nderuar sindikatat e aktorëve amerikanë, Sir Kenneth tha: “Faleminderit që luftuat për ne, faleminderit për çdo anëtar të Sag-Aftra, mbështetja dhe sakrifica e të cilit na lejon të qëndrojmë këtu më mirë se më parë.”

Ai kujtoi natën e korrikut të kaluar kur kasti i Oppeheimer rrëzoi veglat në premierën e filmit në Londër, kur filloi greva.

“Ne dolëm nga tapeti i kuq, nuk e pamë filmin atë natë, me kënaqësi ishin në solidaritetit”, u tha ai publikut të aktorëve.

“Ne jemi mirënjohës, të përulur dhe krenarë jo vetëm që jemi në kryeveprën e zotit Nolan, por krenarë që jemi në shoqërinë tuaj”.

Filmi, për fizikanin teorik J Robert Oppenheimer, i përshkruar si babai i bombës atomike, është pothuajse i sigurt se do të fitojë filmin më të mirë në Oscar muajin e ardhshëm pas suksesit të tij në SAG dhe ceremoni të tjera pararendëse.

Çmimi për kastin më të mirë të filmit shihet si nderi më i lartë në SAG Awards në mungesë të kategorisë së filmit më të mirë. Fituesit në ceremoninë vjetore, të mbajtur në Los Angeles, votohen nga aktorë të tjerë.

Aktori irlandez Cillian Murphy tha se fitorja e tij ishte “jashtëzakonisht, jashtëzakonisht e veçantë për mua, sepse ajo vjen nga ju djema”, shkruan BBC.

Të ngjashme