Gjyqi për plagjiaturë kundër Ed Sheeran: Këngëtari këndon në gjykatë

Prishtinë | 28 Pri 2023 | 12:42 | Nga Ekonomia Online

Këngëtari Ed Sheeran luajti progresionin e akordit të këngës së tij hit ‘Thinking Out Loud’ dhe këndoi në tribunën e dëshmitarit në gjykatën federale të Manhatan, gjatë një gjyqi për plagjiaturë të mundshme nga klasikja e Marvin Gaye, ‘Let’s Get it On’.

Duke dëshmuar si dëshmitari i parë në mbrojtjen e tij në një sallë gjyqi të mbushur plot, kantautori britanik përshkroi procesin e tij për të shkruar këngën për dashurinë e përjetshme në vitin 2014, pak pasi filloi një lidhje të re romantike dhe pasi gjyshi i tij vdiq.

“Unë marr frymëzim nga shumë gjëra në jetën dhe familjen time”, tha Sheeran, duke thënë se kënga ishte frymëzuar nga dashuria që ai vuri re mes gjyshërve të tij.

32-vjeçari është paditur nga trashëgimtarët e kantautorit Ed Townsend, bashkë-shkrimtar i Gaye në këngën e vitit 1973.

Trashëgimtarët e Townsend po kërkojnë një pjesë të fitimeve nga Thinking Out Loud, duke thënë se përparimi i akordit të sinkopuar është kopjuar nga ‘Let’s Get It On’.

Sheeran dëshmoi për gati një orë të enjten, duke shpjeguar se si shoqja dhe bashkëpunëtorja e tij Amy Wadge filloi t’i këndonte akordet për këngën gjatë një vizite në shtëpinë e tij në Angli dhe se si ata kishin bashkëpunuar për tekstin.

Në stendë, ai këndoi frazën “I’m singing out loud”, të cilën ai tha se e këndoi gjatë seancës së tij të shkrimit të këngëve me Wadge. Ai tha se fraza dukej si, “Thinking out loud”, që në fund u bë titulli.

“Kur shkruaj melodi vokale, është si fonetikë”, tha Sheeran.

Më pas ai mori një kitarë nga prapa tribunës së dëshmitarit, luajti akordin e këngës dhe këndoi fjalët hyrëse: “When your legs don’t ëork like they used to before”.

Sheeran i tha gjykatës se ai preferonte të punonte shpejt, me shumicën e këngëve të tij të shkruara brenda një dite, apo edhe disa minutash. Ai tha se kishte shkruar deri në tetë ose nëntë këngë në një ditë të vetme në të kaluarën.

‘Thinking Out Loud’ u rendit e para në Mbretërinë e Bashkuar dhe e dyta në SHBA, më pas duke fituar një çmim Grammy për Këngën e Vitit në 2016.

Avokatët për Townsend në fillim të kësaj jave treguan një video të Sheeran-it që kalonte pa probleme mes ‘Thinking Out Loud’ dhe ‘Let’s Get it On’, në një performancë live që ata thanë se ishte një rrëfim se ai e kishte shqyer këngën.

Në gjykatë, Sheeran u përgjigj: “Shumica e këngëve pop mund të përshtaten me shumicën e këngëve pop … nëse do të kisha bërë atë që po më akuzoni se bëj, do të isha një idiot të qëndroja në një skenë para 20,000 njerëzve dhe të bëja atë”.

Gjyqi u ndërpre të mërkurën kur një nga paditësit, vajza e Townsend, Kathryn Griffin Toënsend, u alivanos dhe duhej të dilte jashtë gjykatës.

Griffin Townsend-it i ra të fikët pikërisht kur ekipi i Sheeran-it filloi të merrte në pyetje një muzikolog që ishte sjellë për të dëshmuar se kishte një ngjashmëri thelbësore midis dy këngëve.

Griffin Townsend u shfaq më parë si dëshmitare, duke thënë se ajo synonte “të mbronte trashëgiminë e babait”, por shtoi se ajo e kishte paraqitur çështjen me ngurrim dhe e përshkroi Sheeran si “një artist të madh me një të ardhme të madhe”.

Ajo është një nga tre paditësit, së bashku me motrën e Townsend, Helen McDonald dhe pasurinë e ish-bashkëshortes së Ed Townsend, Cherrigale Townsend.

Townsend vdiq në 2003. Gaye vdiq në 1984, shkruan Guardian

Të ngjashme