Jashari: Luani dhe familja Haradinaj e kishin kuptuar me kohë se lirinë nuk ta dhuron askush

Prishtinë | 06 Maj 2024 | 14:15 | Nga Gzim Mujaj Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Në 27-vjetorin e rënies së Heroit të Kombit, Luan Haradinaj, në Pejë është mbajtur Akademi Përkujtimore, raporton Ekonomia Online.

Kryetari i Shoqatës së Familjeve të dëshmorëve, Xhavit Jashari ka thënë se Luani dhe familja Haradinaj e kishin kuptuar me kohë se lirinë nuk ta dhuron askush.

“Luani dhe familja Haradinaj e kishin kuptuar me kohë se lirinë nuk ta dhuron askush. Se liria nuk falet por ajo fitohet me sakrficë e mbi të gjitha fitohet me luftë. E këtë luftë e bëri Luani, familja Haradinaj, e bërë të lavdishme UÇK-në. Çdo ditë duhet të kemi njerëz që janë të vendosur në diplomaci që për çdo ditë për çdo çast ta keni në mendje dhe shpirt luftën e lavdishme të UÇK-së dhe përpjekjet e pa rreshtuara të popullit për liri. Sot po vazhdon kjo padrejtësi, kur kihet parasysh që sot bashkëluftëtarët e lënë padrejtësisht mbahen në Hage”, ka thënë ai.

Në emër të presidentes Vjosa Osmani, të pranishmëve me një fjalë rasti nga Zyra e Presidentes iu drejtua këshilltari ushtarak, Sefer Isufi i cili tha se flijimi i Luanit, sakrifica e pa shembullt e familjes Haradinaj, Gllogjanit, Dukagjinit dhe të gjithë Kosovës janë shkëmb i fortë në kalanë e quajtur Republika e Kosovës.

“Flijimi i Luanit, sakrifica e pa shembullt e familjes Haradinaj, Gllogjanit, Dukagjinit dhe të gjithë Kosovës janë shkëmb i fortë në kalanë e quajtur Republika e Kosovës e cila çdo ditë po zhvillohet dhe forcohet si një shtet dinjitoz me identitetin dhe historinë e dritshme që bëri gjeneral Luan Haradinaj dhe mijëra heronjë, dëshmorë e martirë të rënë”, ka thënë Isufi.

Në emër të familjes Haradinaj fjalën e mori Luani i ri i cili mes tjerash tha se Luani dhe të gjithë luanët tjerë që i dolën zot atdheut u kujtofshin brez pas brezi.

“Luani dhe të gjithë luanët tjerë që i dolën zot atdheut u kujtofshin brez pas brezi. Sakrifica e tyre është motiv jetësor për ne dhe brezat e rinjë dhe me besnikëri do ta ndjekim rrugën e tyre”, tha Luan Haradinaj.

Të ngjashme