KQZ-së i kërkohet që video-spotet të jenë edhe në gjuhën turke

Prishtinë | 06 Qer 2024 | 14:57 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka diskutuar të enjten për projektet e ndryshme zgjedhore të cilat duhet të realizohen gjatë procesit të ardhshëm zgjedhor, raporton Ekonomia Online.

Në mesin e këtyre projekteve bënë pjesë edhe projekti për transparencë në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve dhe në 38 Qendrat Komunale të Numërimit.

Arianit Elshani, anëtar i KQZ-së thotë që përqindja realizimit të punës së KQZ periudhën janar- mars 2024 është realizuar 19.72 për qind të realizuar për ketë periudhë dhe 5 aktivitete.

“KQZ Ka shqyrtuar për planin mujorin e parë është dokument i shqyrtuar dy here dhe janë dhënë komentet nga këshilli operacional zgjedhor për përgatitjet e këtyre raporteve, ku përqindja realizimit të punës së KQZ-së për periudhën janar-mars 2024, pra të realizuar është 19.72 për qind të realizuar për ketë periudhë 5 aktivitete. Konsiderojmë që ky raport shpërfaq realitetin e punës që është bërë në KQZ”, u shpreh Elshani.

Ndërsa Alban Krasniqi anëtar i KQZ-së tha që fokusi është kërkuar të jepet prokurimit me ç’rast tha se mund të rrezikohen proceset tenderuese.

“Po e ceki nevojën e sekretariatit që përgjithësisht të fokusohet te plani i aktivitetit në mënyrë që përjashtimisht procesi që kemi pasur i votimit të aktivitit janë në fokus të punëve të përditshme që njësitet përkatëse i kanë të parapare, në mënyrë që fund të vitit mos te kemi aktivitete të parealizuara. Fokus kemi kërkuar të jepet prokurimit sepse mund të rrezikohemi në proceset tenderuese të punuara pastaj edhe reflektojnë në organizimin tonë në përgjithësi”.

Gjatë kësaj mbledhje u miratua edhe rishikimi i planit e të prokurimit dhe  miratimi i videospoteve për të rinj dhe ndërrimin e Qendrës së Votimit.

Mufera Sinik, përfaqësuese e komunitetit turk në KQZ, kërkoi që video informuese për votuesit e rinj të realizohen edhe ne gjuhen turke, përveç asaj shqipe dhe serbe.

“Gjuha informimit dhe edukimit është e barabartë me gjuhen shqipe dhe serbe. Unë pres prej juve mirëkuptim siç është me ligj dhe kushtetutën me qenë edhe në gjuhën turke”.

Ndërsa kryetari i KQZ-së, Kreshnik Radoniqi, u zotua se videospotet do të jenë edhe në gjuhën turke.

“Vendimin qe kemi me marr kemi me marr edhe në gjuhen turke edhe krejt informacioni ka mu plasu në gjuhën turke asgjë s’ka me mbet mangu”, u shpreh ai.

Të ngjashme