Ledri Vula po vuan nga kjo sëmundje (Foto)

Prishtinë | 22 Nën 2019 | 18:57 | Nga Ekonomia Online

Reperi i njohur shqiptar, Ledri Vula, vuan nga një sëmundje e quajtur ‘Vetiligo’, e cila shfaqet në lëkurë.

Ledri Vula është njëri ndër artistet më të dashur për publikun shqiptar. Ai me këngët e tij ka arritur që të mbledhë qindra fansat anë e mbanë trojeve shqiptare.

Përveç që bëhet pjesë e lajmeve për hitet e tij, Ledri diskutohet shumë edhe nga mediat rozë.

Në media shkruhet shumë për jetën private të reperit, por asnjëherë nuk është cekur se ai vuan nga sëmundja e quajtur ‘Vetiligo’.

Në një fotografi që ka postuar reperi javë më parë, shihen në dorën e tij të djathtë shenja të bardhë në lëkurë, e që janë si pasojë e kësaj sëmundje.

Vitiligo është një sëmundje kronike idiopatike, jo ngjitëse, nga e cila vuajnë 0,5 deri më 2% e njerëzve në mbarë botën. Kjo sëmundje e ndryshon ngjyrën e lëkurës, duke e bërë në vende të ndryshme të bardhë.

Lëkura mund të ndryshojë kudo në trup, por më së shumti kjo shfaqet në duar, në fytyrë dhe këmbë, shkruan gazetametro. Konsiderohet si e mundur që shfaqja e vitiligos të varet nga një mekanizëm auto-imun.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme