Kusari-Lila për mbajtjen e zgjedhjeve në veri: S’mund të pranohet dhuna si standard

Prishtinë | 05 Qer 2023 | 13:26 | Nga Gzim Mujaj Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjen, Mimoza Kusari-Lila, tha se zgjedhjet në veri do të organizohen vetëm në mënyrë demokratike, raporton Ekonomia Online.

Ajo shtoi se dihen cilat janë procedurat të cilat duhet të ndiqen për përsëritje të zgjedhjeve.

Sipas saj, askush nuk i’u ka bërë presion kryetarëve të katër komunave që të dorëhiqen dhe se ai presion ka ardhur nga Beogradi.

“Sa i përket pjesë për përsëritje të zgjedhjeve dihen procedurat se si përsëriten zgjedhjet, njëra është me dorëheqje të kryetarëve, tjetra është me mbledhje të nënshkrimeve të listës se votuesve. Në cilën do formë mbetet të shihet, por duhet që të jetë me formë dhe metoda demokratike të parapara me ligj dhe jo në mënyrën dhe formën se si e kishim shpërfaqjen e mos pranimit nga, kinse thuaje nga komuniteti serb, përdori sa pamë se çfarë ndodhi me ngjarje të dhunshëm dhe grupe kriminale të cilat sulmuan ushtaret e KFOR-it edhe tendencën e tyre për të hyrë në ndërtesa të komunës”.

“Ajo çfarë nuk mund të pranohet është se dhuna si standard të jeta ajo e cila ndryshon ose shtynë përpara kërkesat por në forma të tjera demokratike nënkuptohet se shqyrtohen. As në radhë të parë askush s’ka bërë presion kryetarëve të katër komunave të dorëhiqen, dihet që ai presion ose ai urdhër ka ardhur nga Beogradi dhe natyrisht një gjë të cilën institucionet e Kosovës nuk mund ta toleronin është mbajtja pa titullar të katër komunave, gjerësisht pa institucioneve të pushtetit vendor në katër komuna. Prandaj të gjitha vendimet do të jenë në atë vazhdë, por jo në mënyre ose formën të cilën kërcënohen apo shantazhohen  kryetarët e zgjedhur të komunave në veri”, tha ajo.

Ajo ka sqaruar se këtë javë do të mbahen tri seanca, sipas saj, seanca e të mërkurën do të mbahet seanca me pikat e pa përfunduar.

Ndërsa të enjten do të ,bahen dy seanca të reja, në seancën e parë do të jetë miratimi i projektligjit për reformën zgjedhore, raporton EO.

“U dakorduar sot që për këtë javë të jenë dy seanca të caktuara plenare, e para është me 7 qershor, ditën e merkur ne fillim në ora 12, seancë kjo e cila do të trajtoj pika e mbledhura nga seancat e kaluara. Ndërsa të etjen me 8 qershore do të mbahen dy seanca të reja, seanca e parë apo pika e parë do të jetë miratimi i projektligjit për reformën zgjedhore, ku jemi dakorduar të gjitha grupet parlamentare se ka pasur një konsensus mbi partiak për reformën zgjedhore, të etjen të trajtohet si pikë  e parë në një seancë të veçant pas asaj hapet një seancë e re. Parashihet që mund të ketë edhe një seanca tjetër në rast se ka dakordimë të grupeve që projektligji për reformën zgjedhore të shqyrtohet në dy lexime në një ditë, që të dyja të përfundohen ditën e enjte”, tha ajo.

Të ngjashme