12 ushqime që nuk bën t’i hani për darkë

Prishtinë | 19 Nën 2021 | 20:30 | Nga Ekonomia Online

Nëse doni një gjumë të qetë dhe një trup të shëndetshëm, kurrë mos e bëni këtë lloj darke.

Duhet mbajtur mend se trupi nuk është në gjendje të tretë ushqime me kalori të lartë natën vonë, si dhe pikante ose plot karbohidrate dhe glukozë.

Çfarë nuk duhet të hani për darkë?

1. Mishi i kuq në çdo formë – rrit nivelin e adrenalinës.

2. Salsiçe, mishi i tymosur – rrit impulset nervore, duke e bërë të pamundur gjumin.

3. Mustardë, salcat – shqetësojnë në gjumë dhe krijojnë urth.

4. Perime të njelmëta dhe të kripura – është një ushqim i rëndë në stomak.

5. Orizi – përmban niseshte dhe parandalon tretjen.

6. Bishtajoret – janë plot energji, por nuk janë aspak të mira në mbrëmje.

Të ngjashme