Ushqimet që ua pastrojnë trupin, mos i hiqni nga tavolina

Prishtinë | 29 Nën 2020 | 22:40 | Nga Ekonomia Online

Herë pas here trupi ynë ka nevojë për detoksikim në mënyrë që t’i rikthehet funksionit në mënyrë optimale dhe ta përmirësojë mënyrën se si funksionojnë organet e trupit.

Kjo, sipas ekspertëve, mund të arrihet përmes pastrimeve natyrale. Këto pastrime trupore përfshijnë largimin e substancave toksike nga trupi.

Ekspertët gjithashtu kanë treguar se cilat ushqime janë pastrues më të mirë të trupit, dhe që mund t’i konsumoni.

Limonët

Limonët e detoksikojnë trupin dhe e forcojnë sistemin e imunitetit sepse janë të mbushura me vitaminë C dhe antioksidues tjerë. Këto agrume e përmirësojnë funksionin e mëlçisë, por edhe procesin e tretjes.

Majdanozi

Antioksiduesit, përbërësit antipezmatues dhe flavanoidet që i përmban majdanozi, ndikojnë që ky produkt t’i pastrojë veshkat, mëlçinë dhe traktin gastrointestinal.

Domatet

Domatet janë të pasura me vitaminë C dhe nutrientë tjerë. Ato e përmirësojnë shëndetin e zemrës dhe kanë sasi të lartë të licopenit, i cili i parandalon dëmet nga rrezatimet e lira.

Qepa

Qepët e detoksikojnë sistemin, i trajtojnë problemet me tretje, astma, etj.

Mollët

Këto janë të pasura me fibra, kështu që ndihmojnë në sistem të tretjes, ju bëjnë të ndiheni më të ngopur, e pastrojnë gjakun, e rregullojnë kolesterolin dhe e përmirësojnë shëndetin psikologjik./noa

Të ngjashme