Mandarinat dhe të mirat e konsumimit të tyre

Prishtinë | 09 Qer 2023 | 19:55 | Nga Ekonomia Online

Mandarinat janë frutet më të përdorura për shkak të shijes së ëmbël që kanë.

Ato korrën kryesisht gjatë sezonit të dimrit dhe mandarina të konservuara janë në dispozicion gjatë gjithë vitit.

Fetat e tyre përdoren edhe në sallatë frutash, akullore dhe shumë përgatitje tjera shkruan Albeu.

Lëvoret e mandarinave përmbajnë vajra esenciale që përdoren në industrinë e parfumeve dhe kremrat për kujdesin e lëkurës.

Më poshtë keni përfitimet e shumta shëndetësore të tyre:

Mund të parandalojnë kancerin

Përmbajnë vitaminë C

Antioksidantët që gjenden në mandarinë ndihmojnë në uljen e kolesterolit

Gjithashtu mandarinat ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut

Si burim i fibrave, mandarinat ju ndihmojnë të humbni peshë

Për një sistem imunitar më të shëndetshëm

Vitamina C është e mirë për lëkurën.

Të ngjashme