Murphy: Kosova çdo herë u është përgjigjur thirrjeve të ShBA-së, Serbia mos ta pengojë anëtarësimin

Prishtinë | 22 Maj 2023 | 14:38 | Nga Hasan Hoti Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Senatori amerikan, Chris Murphy, tha se Kosova çdo herë ka treguar bashkëpunim me ShBA, sa herë që i është kërkuar, raporton Ekonomia Online.

Peters mori si shembull të bashkëpunimit, sanksionet që i ka vënë Kosova ndaj Rusisë dhe strehimin e afganëve.

Ai pas takimit me presidenten Vjosa Osmani, pati fjalë të mëdha edhe për qasjen e Qeverisë në luftën ndaj korrupsionit dhe rritjen ekonomike.

Murphy shtoi se kanë biseduar për dialogun Kosovë-Serbi, duke kërkuar që Serbia mos ta pengojë anëtarësimin në organizata ndërkombëtare.

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të bëjnë gjithçka që është e mundur në rrugëtimin transatlantik të Kosovës dhe rrugëtimin evropian. Më vjen mirë për marrëveshjen e fundit që është arritur në Bruksel që përfshin njohjen e ndërsjellë të dokumenteve zyrtare”.

“Por edhe hapat e vështirë që duhet ndërmerren nga të dyja palët. Serbia duhet të ndalojë për të qenë pengesë për anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare. Kosova e ka marrë një zotim për t’u lejuar komunave që të bashkohen në një asociacion. Mendoj se zotimet sipas asaj marrëveshjeje të realizohen sa më shpejtë që është e mundur”.

“Mos u lajthitni marrëdhënia mes Kosovës dhe ShBA-së është e fuqishme dhe do të fuqizohet edhe më tej”, ka thënë Murphy.

LEXONI EDHE:

Të ngjashme