Hoti: Shqiptarët më së miri i kujtojnë dhe bashkëndiejnë vuajtjet e popullit hebraik

Prishtinë | 27 Jan 2021 | 12:26 | Nga Aulona Sylaj Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Kryeministri në detyrë i Kosovës Avdullah Hoti, ka thënë se populli shqiptar më së miri i kujton dhe bashkëndiejnë  me vuajtjet e popullit hebraik, raporton Ekonomia Online.

Ai pas bërjes së homazheve tek pllaka përkujtimore, përballë Kuvendit të Kosovës,  në Ditën e Përkujtimit të Holokaustit, është shprehur se ndihet krenar që komuniteti herbarik gjetën strehë në Shqipëri e Kosovë gjatë periudhës më të errët të tyre në Luftën e Dytë Botërore.

“Populli shqiptar është populli që më së miri e kuptojnë dhe bashkëndiejnë me vuajtjet e popullit hebraik. Jam krenar që si popull gjatë periudhës më të vështirë të Luftës së Dytë Botërore kanë gjetur strehim shume pjesëtarë të këtij komuniteti kanë gjetur strehim në Kosovës dhe Shqipëri”, ka thënë Hoti.

Lexo më shumë:

Të ngjashme