Revista amerikane shkruan për premtimin që i dha Haradinaj-Bidenit në vitin 2001

Prishtinë | 20 Jan 2021 | 19:33 | Nga Ekonomia Online

Revista prestigjioze amerikane ForeignPolicy, në një shkrim rreth presidencës së Biden, shkruan për Ramush Haradinajn, duke thënë se ka mbajtur fjalën e dhënë ndaj Joe Bidenit, kur ai ishte senator. Këtu bëhet fjalë për vitin 2001 kur Joe Biden kishte vizituar Manastirin e Deçanit dhe njëkohësisht kishte pasur takim me Ramush Haradinajn të cilit i kishte kërkuar nga ai premtimin e tij që do t’i kushtonte kujdes të veçantë Manastirit.

Si rezultat i kësaj kërkese, Foreign Policy, shkruan se kur dhuna shpërtheu përsëri në Kosovë tre vjet më vonë, dhjetëra kisha Ortodokse Serbe u shembën, por Manastiri mbeti i paprekur.

Vite më vonë, Haradinaj thuhet se i kërkoi Haltzel t’i tregonte Biden se ai e kishte mbajtur premtimin e tij. Gazeta shkruan së Administrata Trump trivializoi çështjet komplekse politike midis Kosovës dhe Serbisë dhe u përpoq të kërkonte kredi të shpejtë për zgjidhjen e armiqësive të vjetra në kohë për një fjalim fushate në Karolinën e Veriut.

Ndërkohë, ajo zhyti aleatët dhe dërgoi sinjale konfuze, shpesh duke shkelur parimet shumë demokratike që Uashingtoni kishte kaluar më shumë se dy dekada duke promovuar në rajon. Do të jetë e lehtë për Biden të shmangë gabimet e Presidentit Donald Trump. Por do të jetë shumë më pak për të shmangur përsëritjen e gabimeve të bëra nën vëzhgimin e Presidentit Barak Obama, kur Shtetet e Bashkuara u shkëputën nga rajoni, duke e lënë atë për Bashkimin Evropian për të trajtuar dhe duke mos ofruar asnjë sinjal të qartë për gatishmërinë e Shteteve të Bashkuara për të mbrojtur trashëgimia e saj dypartiake e ndërtimit të institucioneve në rajon. Duke pasur parasysh të gjitha sfidat e politikës së jashtme me të cilën do të përballet administrata e re e SH.B.A.-së, Ballkani Perëndimor nuk do të renditet si përparësia kryesore, shkruan FP. Sidoqoftë, Biden e diskutoi atë në telefonatën e tij të parë si president i zgjedhur me kryeministrin britanik Boris Johnson.

Së bashku me Berlinin, Brukselin dhe Parisin të etur për të rregulluar marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara pas katër viteve të fundit, Ballkani Perëndimor përfaqëson një mundësi që të dy palët të tregojnë shpejt se një epokë e re e bashkëpunimit transatlantik mund të prodhojë rezultate. Në veçanti, Evropa dhe Shtetet e Bashkuara mund të bëjnë shumë përparim në rajon duke u përqëndruar në luftimin e korrupsionit, i cili do të sinjalizojë që Shtetet e Bashkuara nuk e shikojnë Ballkanin përmes lenteve të urrejtjeve antike dhe të dërgojnë një mesazh të qartë për Perëndimin pritjet për udhëheqësit e rajonit dhe qeverisjen demokratike.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme