Osmani: Kujtojmë momentet kur forcat e NATO-s hynë në Kosovë, imazhe të pashlyeshme

Prishtinë | 12 Qer 2024 | 21:44 | Nga Ekonomia Online

Presidentja Vjosa Osmani ka falënderuar të gjithë ushtarët e misionit të NATO-së në Kosovë, KFOR, në 25-vjetorin e saj si forcë ushtarake që është bërë pjesë e Kosovës.

Ajo tha se i kujton momentet kur 25-vjet më parë në Kosovë kanë hyrë forcat e NATO-s dhe janë pritur me padurim dhe me shumë emocione nga kosovarët.

“Në 25-vjetorin e KFOR-it të udhëhequr nga NATO-ja, isha e kënaqur që vizitova shtabin e KFOR-it dhe nderova ushtarët e KFOR-it që na erdhën në shpëtim në orën tonë më të errët”.

“Kujtojmë momentet kur forcat e NATO-s hynë në Kosovë. Çdo lëvizje, shtrëngim duarsh, përqafim dhe shikim rrezatonte vlerësim dhe falënderim. Këto imazhe prekëse janë skalitur në mënyrë të pashlyeshme në themelet e Republikës sonë sot”, ka thënë Osmani në platformën X. 

Të ngjashme