Osmani: Zëri i Shkurte Fejzës për gjysmë shekulli jehon cep më cep hapësirës shqiptare

Prishtinë | 09 Qer 2024 | 11:15 | Nga Ekonomia Online

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka ndarë pamje nga koncerti për Ditën e Çlirimit, që është mbajtur të shtunën në Prishtinë, teksa ka komentuar edhe prezencën e këngëtares Shkurte Fejza në koncert, duke i uruar edhe për 50 vite karrierë.

Osmani, ka thënë se zëri i këngëtares së muzikës popullore jeton në çdo cep të hapësirës shqiptare, raporton Ekonomia Online.

“Në kohët më të vështira kur synohej shfarosja jonë, ajo i dha gjithë popullit të Kosovës zë nëpërmjet këngës. U shndërrua në zërin e lirisë”, ka thënë presidentja Osmani.

Postimi i plotë:

Zëri i Shkurte Fejzës për gjysmë shekulli jehon cep më cep hapësirës shqiptare. “Xhamadani vija-vija” dhe “Mora fjalë”, janë himnet tona të përbotshme, të përjetësuara nga zëri magjik i të madhes sonë.

Në kohët më të vështira kur synohej shfarosja jonë, ajo i dha gjithë popullit të Kosovës zë nëpërmjet këngës.

U shndërrua në zërin e lirisë!

Urime për 50 vite të arta Shkurte Fejza! Të këndoftë zemra përgjithmonë!

Të ngjashme