Pas të dyzetave është e vështirë të humbasësh kilogramet e tepërta

Prishtinë | 10 Tet 2022 | 23:45 | Nga Ekonomia Online

Humbja e kilogramëve të tepërta bëhet më e vështirë sa here që shkojmë dhe bëhemi më të moshuar.

Por çka nëse kemi arrit moshën 40-vjeçare dhe jemi në nevojë t’i humbim kilogramët e tepërt?

Ju ndoshta do të keni probleme shëndetësore me peshën.

Stërvitjet e juaja ndoshta janë ndërprerë pas një lëndimi, ose ndoshta aplikoni procedura që zgjasin disa javë dhe ju marrin kohë.

Kemi shembuj të shumtë lidhur me tentimin e humbjes së peshës, pas të dyzetave.

Charlize Theron, një aktore që është shumë e famshme tregon që ka ngrënë për mëngjes makarona dhe djath në orën 2 të mëngjesit për të vënë kilogramë për një rol dhe papritmas e gjeti vetën në një vështirësi për humbje në peshë, sesa 15 vite më parë.

Arsyet pse është kaq e vështirë, mund të ndryshojnë nga personi në person, veçanërisht për shkak të rolit të gjenetikës në shtimin e peshës.

Reduktimi i metabolizmit qëndron si faktor kyç, si janë çrregullime hormonale gjatë menopauzës së femrave.

Faktorët e lidhur me stilin e jetës luajnë gjithashtu një rol. Burrat dhe gratë e moshuar mund të jenë më të stresuar dhe më pak fizikisht të aftë për të ushtruar mënyrën se si kanë bërë kur ishin më të rinj.

“Shpesh nuk imagjinojmë se pesha jonë ka ndryshuar – ose madje edhe përmasat e shpërndarjes së peshës – edhe nëse numri i shkallës qëndron i njëjtë”, tha për Healthline, Susan Weiner, një dietë e regjistruar dhe diete dhe diete e certifikuar e diabetit. “Është një gjë e vërtetë. Ju nuk e imagjinoni atë”.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme