Përfitimet e shumta shëndetësore të limonit

Prishtinë | 04 Kor 2024 | 10:45 | Nga Ekonomia Online

Shumica e njerëzve e dinë se limoni është një thesar i vitaminës C, por përfitimet e tij shëndetësore nuk mbarojnë me kaq.

Limoni përmban pektin (prebiotik), i cili ndihmon në uljen e sheqerit në gjak, dhe në të njëjtën kohë mburret me një numër jashtëzakonisht të ulët të kalorive, ndaj është shumë i dëshirueshëm në dieta rigoroze.

Limoni është burimi optimal i vitaminës C. Kjo vitaminë është e rëndësishme për prodhimin e kolagjenit dhe ndihmon në përthithjen e hekurit nga ushqimet bimore. Marrja adekuate e vitaminës C parandalon formimin e gurëve të tëmthit, vitamina C lufton në mënyrë efektive ftohjen dhe nxit rigjenerimin e kockave.

Acidi citrik është i pranishëm në lëngun e limonit, i cili nuk e ul pH-në, por e ngre (alkalizon). Megjithatë, duke rritur pH në urinë, acidi citrik ndihmon në shpërbërjen e gurëve në veshka dhe gjithashtu ndihmon në largimin e amoniakut nga trupi, i cili është produkt i metabolizmit të proteinave.

Limoni gjithashtu përmban D-limonene, i cili është i pranishëm në lëvozhgë. D-limoneni lehtëson inflamacionin dhe normalizon sheqerin në gjak, rekomandohet veçanërisht për sëmundjet e frymëmarrjes. Efekti i tij është i vlefshëm për njerëzit me mushkëri të dëmtuara (pas pneumonisë, njerëzit me astmë dhe duhanpirësit).

Eriocitrin është një antioksidant që gjendet në lëngun dhe lëkurën e limonit. Eriocitrin në kombinim me substanca të tjera aktive ka treguar një efekt në reduktimin e inflamacionit, stresin oksidativ dhe optimizimin e niveleve të sheqerit në gjak. Eriocitrin fillon oksidimin e acideve yndyrore dhe normalizon ndjeshmërinë ndaj hormonit insulinë. Kjo substancë aktivizon biogjenezën e mitokondrive qelizore.

Ekziston edhe hesperidina, e cila redukton stresin oksidativ, inflamacionin dhe normalizon shëndetin e enëve të gjakut. Gjithashtu zvogëlon gjasat e degjenerimit makular (degjenerimi i retinës tek të moshuarit), si dhe efekti i galaktozës – një glukozë e ngjashme me sheqerin në produktet e qumështit.

Përmirëson gjendjen e enëve të gjakut dhe në kombinim me hesperidinën është efektiv në trajtimin e variçeve dhe hemorroideve. /Albanianpost.com

Të ngjashme