Haradinaj priti në takim njohës ambasadorin e ri britanik në Kosovë, Nicholas Abbott

Prishtinë | 05 Sht 2019 | 16:12 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur në takim njohës, ambasadorin e ri britanik në Kosovë, Nicholas Abbott, të cilit i ka uruar mirëseardhje në pozitën e tij për një mandat disa vjeçar në vendin tonë, transmeton Ekonomia Online.

Gjatë takimit, kryeministri Haradinaj e informoi z. Abbott për progresin e Kosovës, të arritur deri më tani, për proceset që po kalon vendi si shkuarja në zgjedhje, nevojën e forcimit të institucioneve demokratike, rritjen e mirëqenies së qytetarëve, thellimin e reformave në vend dhe konsolidimin ndërkombëtar të Kosovës. 

Kryeministri në detyrë, Haradinaj e ka falënderuar z. Abbott për  mbështetjen e vazhdueshme që shteti ynë mik, Britania, i ka dhënë dhe vazhdon t’i jap Kosovës në shumë fusha në të gjitha etapat e shtetndërtimit të saj, dhe ka kërkuar nga ai mbështetjen e mëtejme për proceset nëpër të cilat po kalon Kosova.

“Ndihma dhe angazhimi i Britanisë së Madhe është i nevojshëm për Kosovën dhe ky partneritet duhet të avancohet edhe në fusha të tjera, në interes për të dyja vendet”, tha kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj.

Të ngjashme