Ronaldo bëhet lojtari më i paguar në botë, firmos kontratën rekord me klubin arab

Prishtinë | 30 Dhj 2022 | 23:01 | Nga Ekonomia Online

Cristiano Ronaldo, ylli portugez është lojtari më i paguar në botë, pas marrëveshjes me klubin nga Arabia Saudite, Al Nassr.

Ronaldo ka nënshkruar kontratë deri më 2025, ku raportohet se do të përfitojë rreth 200 milionë euro në vit.

Ronaldo tek Al-Nassr do të fitojë:

  • 200 milionë euro në vit
  • 16.6 milionë euro në muaj
  • 3.8 milionë euro në javë
  • 555.555 euro në ditë
  • 23.150 euro në orë
  • 386 euro në minutë
  • 6.5 euro në sekondë

Revista e specializuar ‘Forbes’ ka publikuar 10-shen e futbollistëve më të paguar në skenën botërore, Mbappé dhe Messi janë në podium.

Lista më poshtë tregon pagat vjetore të milionerëve të futbollit.

10) Kevin De Bruyne (Manchester City): 23.649.608 milionë €

9) Andrés Iniesta (Vissel Kobe): 23.649.608 milionë €

8) Eden Hazard (Real Madrid): 25.541.576 milionë euro

7) Robert Lewandowski (Barcelona): 25.541.576 milionë euro

6) Erling Haaland (Manchester City): 33.109.450 milionë euro

5) Mohamed Salah (Liverpool): 33.109.450 milionë euro

4) Neymar Junior (Paris Saint-Germain): 52.029.136 milionë €

3) Lionel Messi (Paris Saint-Germain): 61.518.076 milionë €

2) Kylian Mbappé (Paris Saint-Germain): 104.137.080 milionë €

1) Cristiano Ronaldo (nga janari 2023 tek Al Nassr): rreth 175 milionë euro

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme