Rritet rreziku për shpërthimin e vullkanit në Bali, evakuohen mbi 100 mijë persona

Prishtinë | 27 Nën 2017 | 10:06 | Nga

Alarmi për vullkanin në Bali është ngritur në nivelin më të lartë. Frika e një shpërthimi të menjëhershëm të vullkanit Agung në Bali është rritur dhe zona e evakuimit rreth vullkanit është zgjeruar.

Autoritetet indoneziane kanë ngritur gjendjen e vigjilencës në nivelin më të lartë.

Aeroporti i ishullit tani është mbyllur, duke lënë mijëra të bllokuar në pikën më të nxehtë turistike në këtë vend.

Autoritetet thonë se tymi i zi dhe hiri kanë rënë deri në 3.400 metra mbi lartësinë e malit, e cila gjithashtu ka lëshuar edhe zjarr.

Hera e fundit që kishte shpërthyer kjo pikë e vullkanit ka qenë në vitin 1963, ku kanë humbur jetën mbi 1 mijë persona.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme