Shakira dhe hitet e saj më të njohura

Prishtinë | 19 Pri 2021 | 16:55 | Nga Ekonomia Online

Shakira emri i së cilës është Shakira Isabel Mebarak Ripoll, u lind me 2 shkurt të 1977.

Është një këngëtare dhe kompozitore kolumbiane, e cila njihet si mbretëresha e muzikës latine dhe shquhet për interpretimin dhe shkathtësinë e saj në muzikë.

Shakira bëri debutimin e saj në moshën 13 vjeç por arriti të hyjë në tregun në gjuhën angleze me albumin e saj të pestë, i cili shiti mbi 13 milion kopje në të gjithë botën.

“Waka Waka’’ është kënga që fillon dhjetëshen e këngëve më të mira të artistes kolumbiane.

U lansua në 7 maj 2010 nga Epic Records si kënga zyrtare e Kupës së Botës FIFA 2010, e cila u mbajt në Afrikën e Jugut. Shkruar, kompozuar dhe prodhuar nga Shakira dhe John Hill, “Waka Waka’’ është një këngë, teksti i së cilës inkurajon dikë që të synojë qëllimet e tij si një ushtar në një fushë beteje.

“Waka Waka’’ arriti kulmin në numrin një të pesëmbëdhjetë vendeve në të gjithë botën.

“Loca” është pjesë e albumit të nëntë të Shakiras dhe po ashtu e nënta radhitet në këtë listë.

Versioni në gjuhën spanjolle përmban reperin Dominikan El Cata, dhe u lançua më 10 shtator 2010, ndërsa versioni në gjuhën angleze përmban reperin britanik Dizzee Rascal, dhe u lançua më 13 shtator 2010.

Teksti i këngës përshkruan dashurinë e çuditshme të një vajze për një mashkull.

“Give It Up to Me” është në bashkëpunim me reperin amerikan Lil Wayne ndërsa radhitet si e teta në listën e këngëve më të mira të Shakirës.

Kënga u publikua në tetor të 2009 nga Epic Records si kënga e tretë e albumit të Shakiras.

Pas publikimit, kënga mori kritika përgjithësisht të favorshme nga kritikët e muzikës, të cilët vlerësuan prodhimin e saj dhe bashkëpunimin me Lil Wayne dhe Timbaland. Ai arriti kulmin në numrin njëzet e nëntë në Billboard Hot 100 të SHBA, dhe më vonë u certifikua prej ari nga Shoqata e Industrisë së Regjistrimit të Amerikës.

“La Tortura” është një nga këngët më të suksesshme dhe të njohura të Shakirës, të cilën e solli në bashkëpunim me reperin spanjoll Alejandro Sanz.

Kënga u lansua nga Epic Records në prill të vitit 2005 si kënga kryesore e albumit.

‘’La tortura’’ është krijim i vetë këngëtares ndërsa tregon historinë e një gruaje, e cila është torturuar emocionalisht nga i dashuri i saj.

Pas publikimit, kënga mori kritika përgjithësisht pozitive nga kritikët e muzikës, gjithashtu u prit mirë në treg, duke udhëhequr listat e Këngëve në shumë vende të botës.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme