Shtatë të vrarë në Lviv teksa Rusia intensifikon sulmet në Ukrainë

Prishtinë | 19 Sht 2023 | 09:04 | Nga Ekonomia Online

Të paktën shtatë persona mbetën të vrarë dhe 12 të plagosur si pasojë e një sulmi nga forcat ruse me raketa në pjesë të Ukrainës jugore dhe perëndimore, duke përfshirë qytetin Lviv.

Guvernatori rajonal i Lviv, Maksym Kozytskyy, tha se mes të plagosurve ishte një fëmijë dhe ekipet e emergjencës po luftonin me zjarret e shkaktuara nga sulmet.

Bombardimi të hënën erdhi pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy paralajmëroi se Rusia po përgatitej të “përfundonte” të gjithë rajonin e Donbasit pasi dështoi të depërtonte në veri dhe të pushtonte kryeqytetin, Kievin.

Hoda Abdel-Hamid i Al Jazeera, duke raportuar nga Lviv, citoi zyrtarët lokalë të kenë thënë se një nga sulmet me raketa ruse goditi një objekt  të  shërbimit të makinave në periferi të qytetit, transmeton Klankosova.tv

Të ngjashme