Drejtori ekzektiv i “Adidas” : Kupa e Botës një biznes sporti, jo politik

Prishtinë | 17 Qer 2018 | 15:40 | Nga

Ndërsa vendet perëndimore vazhdojnë të sjellin politikë në Kupën Botërore dhe ngjarje të tjera të mëdha, drejtori ekzekutiv i “Adidas” në një intervistë për “RT” ka thënë se është e rëndësishme për kompaninë e tij dhe të tjerët që të kuptojnë se janë në biznesin e sportit e jo në politikë.

I pyetur nga “RT” nëse atmosfera politike midis Rusisë dhe fuqive të tjera botërore ka ndikuar në mënyrën se si “Adidas” dhe kompanitë e tjera sportive kanë kontaktuar me Kupën Botërore, Kasper Rørsted tha se është e rëndësishme që Adidas të mos marrë “drejtpërdrejtë në politikë” dhe tha se ai beson se do të ishte e gabuar nëse kompanitë sportive i japin interes atyreve.

Ai vazhdoi të shpjegojë se ekipi iranian është një nga 12 ekipet që sponsorizohen nga “Adidas”. Kjo pavarësisht nga fakti se “Nike” u tërhoq nga furnizimi i këpucëve të tyre për shkak të sanksioneve të SHBA mbi krizën e marrëveshjes së Iranit.

“Ne pajisim ekipin iranian sepse shumë iranianë e duan futbollin dhe në fund të ditës ne besojmë në sport, besojmë se përmes sportit kemi fuqinë për të ndryshuar jetën. Nëse fillojmë të jemi një motor politik, në të vërtetë kanë lirinë për të bërë atë që duam të bëjmë dhe kjo është me të vërtetë duke e bërë jetën e njerëzve më të mirë “.-tha Rørsted.
Danezi gjithashtu vuri në dukje se Kupa e Botës është një vend i vlefshëm për të promovuar “Adidas-in”, dhe se ka ekipet dhe lojtarët e duhur për ta bërë këtë është shumë e rëndësishme. Krijuesit janë gjithashtu të rëndësishëm, tha ai, duke përmendur Kanye West dhe Stella McCartney me emër; të dy kanë linja me kompaninë sportive. Adidas më parë qëndronte prapa perëndimit të hapur, pavarësisht nga një cicërimë nxitëse në të cilën rapper e quajti skllavërinë një “zgjedhje”.

“Ka qartë disa komente që ne nuk e mbështesim”, tha Rørsted për Bloomberg muajin e kaluar, duke theksuar akoma se “Kanye ka qenë dhe është një pjesë shumë e rëndësishme e strategjisë sonë dhe ka qenë një krijues fantastik dhe këtu unë jam duke shkuar lëre. ”

Rørsted foli edhe për përvojën e tij në Rusi deri më tani, duke thënë se ai mori pjesë në ndeshjen e parë të Kupës së Botës.

“Ishte e mahnitshme, ishte një eksperiencë fantastike për të qenë në Moskë, për të parë qytetin, për të ndier atmosferën, për të parë njerëzit”.

Dane gjithashtu preku rëndësinë e Rusisë dhe Evropës që punojnë së bashku, duke thënë se ai mendon se do të ishte “i madh” në qoftë se të dy mund të “ecnin përpara me një zgjidhje të situatës aktuale”.

Sa i përket turneut të futbollit dhe vendit pritës të Rusisë, Rørsted tha se ai është “i habitur me atë që kanë krijuar rusët dhe unë pres që do të kemi një Kupë Botërore fantastike”.

Të ngjashme