Flora Duffy me medalje historike për Bermudën

Prishtinë | 27 Kor 2021 | 11:07 | Nga Ekonomia Online

Me një popullatë prej vetëm 63 mijë, Bermuda u bë kombi ose territori më i vogël për të fituar një medalje të artë Olimpike në Lojëra Verore kur Flora Duffy fitoi triathlonin në Tokio.

33 vjeçarja, duke bërë paraqitjen e saj të katërt në një Olimpiadë, doli në krye të fushës me 56 femra me një kohë prej një orë 55 minuta e 36 sekonda – më shumë se një minutë përpara George Taylor-Broën të ​​Britanisë së Madhe dhe Katie Zaferes të SHBA-së, përcjell Klankosova.tv.

Bermuda vetëm se mbante rekordin për të qenë vendi më pak i populluar për të fituar një medalje olimpike verore falë një bronzi për boksierin Clarence Hill në vitin 1976, por tani ata kanë fituesin e tyre të parë të medaljes së artë.

“Ka qenë një presion i madh për pesë vjet,” tha Duffy.

“Unë kurrë nuk do të rekomandoja të isha favorit Olimpik për pesë vjet. Sigurisht që i ka bërë të gjitha që ia vlejnë tani”, raporton BBC.

“Unë mendoj se e gjithë Bermuda po çmendet. Kjo është ajo që e bën kaq të veçantë për mua është se, po, kjo ishte ëndrra ime, por unë gjithashtu e dija se ishte më e madhe se unë.”

Triathloni është një garë qëndrueshmërie e cila përbën vrapimin, notin dhe çiklizmin në një garë të vetme

Të ngjashme