Ushqimet që kurojnë ulçerën

Prishtinë | 09 Shk 2022 | 23:35 | Nga Ekonomia Online

Këto janë disa nga ushqimet që ndihmojnë në kurimin e sëmundjes së ulçerës:

1. Banania jo e pjekur. Ajo favorizon shërimin e ulçerës gastroduodenale të lehtë.

2. Duhet të ndiqet një ushqim i ekuilibruar, i pasur në zarzavate dhe fruta që të kenë vitamina C, e njohur kjo për mbrojtjen e mukozës së stomakut.

3. Duhen kufizuar proteinat shtazore dhe dhjamërat.

4. Mishi, peshku ose veza duhen marrë vetëm një herë në ditë.

5. Duhet përdorur çaji nga bima e njohur e Bar-Bletës.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme