Vaji esencial i limonit ndihmon lëkurën

Prishtinë | 30 Kor 2019 | 09:15 | Nga Ekonomia Online

Vaji esencial i limonit është një përbërës plotësisht natyral që shërben gjithashtu si ilaç shëndetësor në shtëpi.

Ai nxirret nga lëvozhga e limonëve të freskët duke përdorur një proces “të ftohjes” dhe duke përfituar vajin, njofton Klan Kosova.

Vaji esencial i limonit mund të hollohet dhe të aplikohet në lëkurën tuaj, si dhe të shpërndahet në ajër dhe të thithet më pas.

Vaji esencial i limonit njihet si një përbërës që lufton rraskapitjen, ndihmon me depresionin, pastron lëkurën tuaj, vret viruset dhe bakteret e dëmshme dhe zvogëlon inflamacionin.

Vitet e fundit, në literaturën mjekësore ka filluar të shkruhet edhe për dobitë që disa njerëz kanë thënë se kanë përfituar nga vaji esencial i limonit.

I mirë për lëkurën

Vaji i limonit është një nga disa vajra thelbësorë që mund të shkatërrojë bakteret e dëmshme që mund të rriten në lëkurën tuaj.

Në një studim të fundit, vaji esencial i limonit u tregua të jetë efektiv kundër baktereve si Staphylococcus aureus dhe E. coli.

Kjo e bën vajin e limonit një zgjedhje të mirë për pastrimin e plagëve të vogla.

Hulumtime të tjera kanë konfirmuar efektin e vajit esencial të limonit kundër infeksionit që shkakton baktere dhe mund të parandalojë inflamacionin e lëkurës, duke përfshirë një studim laboratorik të kryer në 2017 dhe hulumtime in vitro dhe in vivo në 2018.

Ai gjithashtu ka veti mbrojtëse, siç janë antioksidantët, që mund të shkëlqejnë dhe ruajnë tonin e lëkurës tuaj.

Të ngjashme