Vetitë shëruese të xhenxhefilit

Prishtinë | 02 Sht 2019 | 10:01 | Nga Ekonomia Online

Nivele të larta të lipoproteinave LDL (kolesteroli “i keq”) janë të lidhura me një rrezik të shtuar të sëmundjeve të zemrës.

Ushqimet që hani mund të kenë një ndikim të fortë në nivelet e LDL, transmeton Klan Kosova. Një studim 45 ditor që iu është bërë 85 njerëzve me kolesterol të lartë, del që kolesteroli i tyre u zbrit kur ata përdorën në ditë 3 gram pluhur.

Sipas Healthline ky studim tregojë gjithashtu ulje në kolesterolin total dhe trigliceridet në gjak.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme