Ylli i Man Unitedit i hapur për kalimin te Barcelona

(FILES) In this file photo taken on February 14, 2021 Manchester United's Uruguayan striker Edinson Cavani plays during the English Premier League football match between West Bromwich Albion and Manchester United at The Hawthorns stadium in West Bromwich, central England. - Manchester United manager Ole Gunnar Solskjaer said it "doesn't make sense" for his players to travel for international duty later this month if they have to quarantine on their return and miss games as a result. Arrivals in Britain from "Red List" countries are subject to 10 days' hotel confinement. South American countries and Portugal are among the nations on that list meaning United stars Bruno Fernandes of Portugal and Uruguayan striker Edinson Cavani could be missing for World Cup qualifiers. Liverpool manager Jurgen Klopp said his club will also withdraw players if they are forced to quarantine, casting the participation of Brazilian trio Alisson Becker, Roberto Firmino and Fabinho and Portugal forward Diogo Jota into doubt. (Photo by Naomi Baker / POOL / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images. An additional 40 images may be used in extra time. No video emulation. Social media in-match use limited to 120 images. An additional 40 images may be used in extra time. No use in betting publications, games or single club/league/player publications. /
Prishtinë | 15 Dhj 2021 | 18:54 | Nga Ekonomia Online

Sulmuesi i Manchester Unitedit, Edinson Cavani është gati të mbajë negociata me Barcelonën për transferimin e mundshëm në afatin e janarit.

Uruguaiani ka shënuar 17 gola për “Djajtë e Kuq” sezonin e kaluar dhe pritej që të vazhdonte të ishte në kreun e skuadrës edhe për këtë vit.

Por, rikthimi shokues i Cristiano Ronaldos ka ndikuar në minutazhën e futbollistit, derisa rrallë herë që ka luajtur shkak i prezencës së portugezit.

Sipas Sport, 34-vjeçari dëshiron largimin në janar dhe të provojë një ligë të re para pensionimit.

Raportohet se Cavani është gati të pranojë propozimin e Barcelonës nëse i premtohet që do luajë rregullisht. Katalunasti janë të dëshpëruar për të transferuar një sulmues pasi Sergio Aguero u pensionua sot shkaku i problemeve në zemër.

Cavani është i hapur për t’u larguar muajin e kaluar, por mbetet të shihet nëse do pranojë zbritjen e pagës prej 250 mijë euro në javë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme