24 vjet nga masakra e Izbicës, Osmani e Kurti bëjnë sot homazhe

Prishtinë | 28 Mar 2023 | 08:26 | Nga Ekonomia Online

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e Kryeministri Albin Kurti, sot do të bëjnë homazhe në Izbicë të Skenderajt, në 24-vjetorin e masakrës së Izbicës, ku forcat policore dhe ushtarake serbe, pas rrethimit të mijëra civilëve të fshatit Izbicë dhe vendbanimeve përreth, veçuan 147 burra të rinj dhe pleq, të cilët i vranë dhe i masakruan, ndërsa pjesën tjetër e dëbuan jashtë Kosovës.

ZKM ka njoftuar se në Izbicë do të shkojë në orën 09:30, ndërsa në Podujevë në orën 11:00.

“1. Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe te Memoriali në Izbicë, Skenderaj. VENDI: Memoriali në Izbicë, Skenderaj, KOHA: 09:30/ 2.Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe te varrezat e Familjes Bogujevci dhe Duriqi, në Podujevë. VENDI: Varrezat e Familjes Bogujevci dhe Duriqi, Podujevë, KOHA: 11:00”, thuhet në komunikatë.

Masakra e Izbicës hyn në radhën e krimeve më të rënda të shtetit të Serbisë, ku vrasja masive, përdhosja e trupave dhe varrimi i tyre, përmes pamjeve satelitore, u bë lajm botëror.

Të ngjashme