Anëtari i shoqërisë civile – ministres Haxhiu: Më i rëndësishëm është reagimi i institucioneve të reja shtetërore!

Prishtinë | 04 Gus 2021 | 16:31 | Nga Ekonomia Online

Njohësi i zhvillimeve politike dhe anëtari i shoqërisë civile, Agron Demi i ka reaguar ministres Haxhiu, pasi kjo e fundit në një konferencë për media hudhi kritika ndaj mediave e shoqërisë civile për mosreagim të mjaftueshëm ndaj skandalit të përgjimeve.

Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook” ka thënë se PO, reagimi i shoqërisë civile e mediave është i rëndësishëm, por shumë më i rëndësishëm është reagimi i institucioneve të reja shtetërore.

Më poshtë edhe postimi i plotë:

PO, reagimi i shoqërisë civile e mediave rreth skandalit të fundit me përgjimet është i rëndësishëm. Por shumë ma i rëndësishëm është reagimi i institucioneve të reja shtetërore lidhur me këto raste.

Reagimet kanë qenë më të mëdha për “Pronto”-n ngase reagimi shoqëror ishte ruga e vetma, se askush nuk besonte se vetë institucionet e “Pronto”-s do ta trajtojnë rastin. Tash, mbi 50% e qytetarëve kanë zgjedhur një qeveri të re me shpresën se nuk kanë me qenë të vetëm në reagim.

E hezitimi tjetër se përse nuk ka reagim më të madh për përgjimet e reja është se shoqëria civile e mediat profesionale janë djegur shumë herë nga portale anonime që dalin si këpurdha, e ku shkrimeve nuk u dihet autori.

E kaluara na tregon që shumë portale që sot publikojnë këso materialesh, kthehen e shndërrohen pastaj në vegla ku të fortit i përdorin me ja lëshu gazetarët dikujt ose me përly e shpërla figura.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme