Filmi i grave kurde në Kanë, pushtohet nga kritikat

Prishtinë | 13 Maj 2018 | 15:16 | Nga

Festivali i madh i filmit që mbahet në Kanë të Francës, shfaqi filmin e grave kurde luftëtare që pushtojnë xhihadistët e Shtetit Islamik, film ky që u pushtua nga kritikat.

Filmi rrëfen ngjarjen se si gratë e komunitetit Jazidi luftojnë me militantët e Shtetit Islamik që kishin skllavëruar ato dhe fëmijët e tyre.

Premiera e filmit u shfaq në momentin kur një person sulmoi me thikë disa persona në Paris, duke lënë të vdekur 6 prej tyre.

Festivali i Kanës nisi me protesta të yjeve të Hollywoodit që kërkonin paga të barabarta dhe fund të seksizmit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme