Pse Ishiguro fitoi Nobelin, e shpjegon Akademia Suedeze

Prishtinë | 05 Tet 2017 | 14:18 | Nga

Akademia Suedeze thotë se Ishiguro është shpërblyer për arsye se “në novelat e tij me forcë të madhe emocionale, e ka zbuluar humnerën përfundi ndjenjës sonë iluzore të ndërlidhjes me botën”.

Letërsia e Ishiguros ndërlidhet me temat e kujtesës, kohës dhe vetëmashtrimit.

Veprat e tij më të njohura janë “The Remains of the Day” (Mbetjet e ditës) dhe “Never Let Me Go” (Kurrë mos më le të shkojë), transmeton Klan Kosova.

Ishiguro është përkthyer edhe në shqip.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme