Beogradi dhe Lista Serbe dalin edhe një herë kundër lëvizjes së lirë, kërcënojnë me trazira nëse hapet ura mbi Ibër

Prishtinë | 28 Pri 2023 | 16:44 | Nga Ekonomia Online

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë e Qeverisë së Serbisë për Kosovën, Petar Petkoviq, ka thënë se me vendim të këshilltarëve të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës së Veriut që të kërkohet që të lejohet liria e lëvizjes së veturave në urën kryesore mbi Ibër, “kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tregoi pa mëdyshje se ‘dëshiron dhe ëndërron luftën’ dhe kjo e ka futur në konflikt gjithë veriun e Kosovës.

Petkoviq në një deklaratë me shkrim ka thënë se Kurti ka urdhëruar këshilltaren e tij Aida Ferati që në seancën e Kuvendit Komunal të përfshijë një pikë të rendit të ditës për hapjen e urës mbi Ibër e cila ndan pjesën veriore dhe jugore të qytetit dhe “që paraqet një siguri të rëndësishme edhe për serbët në Kosovë”.

“Qëllimi i kësaj lëvizjeje të njëanshme dhe të paligjshme të Kurtit është të çojë në tensione dhe provokime të reja në kurriz të popullit paqësor serb në veri të Kosovës”, tha Petkoviq, duke shtuar se Kurti “po përdor përfaqësuesit e tij të paligjshëm dhe të rremë dhe këshilltarët në veri të Kosovës”.

Sipas tij, hapja e urës në Ibër është pjesë e dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës, e jo “vendim ilegal i Kurtit”.

Petkoviq tha se për këtë i ka njoftuar menjëherë të gjithë përfaqësuesit ndërkombëtarë, si dhe ndërmjetësuesin në dialog, Miroslav Lajçak, dhe se Beogradi pret që ata “të qetësohen dhe të frenojnë Kurtin, i cili po bën gjithçka për të shpëtuar nga detyrimi për të formuar Asociacionin e komunave me shumicë serbe dhe shkatërroni dialogun në Bruksel më 2 maj.”

“Nuk ka përparim apo normalizim të marrëdhënieve përderisa Kurti bën lëvizje të tilla të njëanshme me të cilat dëshiron ta sjellë në gjendje lufte tërë veriun e Kosovës dhe i takon perëndimit të parandalojë lëvizje të tilla të Prishtinë”, ka shtuar Petkoviq.

Edhe Lista Serbe ka reaguar për vendimin që të hapet ura mbi ibër. Kjo parti, patericë e Vuçiqit, “dënoi vendimin për të kërkuar hapjen e urës kryesore të qytetit për komunikacion motorik, e cila u miratua nga shumica parlamentare në veri të Mitrovicës, e cila shkel marrëveshjen e Brukselit dhe kërcënon drejtpërdrejt paqen në atë zonë”, njoftoi LS.

“Dëshirojmë të paralajmërojmë se hapja e mundshme e urës padyshim do të rezultojë në incidente në këtë zonë, gjë që duket se është qëllimi i Prishtinës”, thuhet në një deklaratë të Listës Serbe.

“Ura ku ndodhën më shumë se një mijë sulme me motive etnike nga jugu në veri, është simbol i vuajtjeve të popullit serb dhe synimi i Prishtinës për të dëbuar serbët e mbetur nga i vetmi mjedis urban ku ata mbijetuan në numër më të madh. Ky vendim i paligjshëm, i cili u miratua nga kuazi këshilltarë pa asnjë legjitimitet mes qytetarëve, do të ketë pasoja të gjera për paqen, sigurinë dhe bashkëjetesën në këto zona”, thuhet në njoftim.

Lista Serbe kërkon që KFOR-i, EULEX-i dhe përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare urgjentisht të pengojnë zbatimin e këtij vendimi, t’i japin hapësirë ​​për zgjidhjen e çështjeve të hapura në dialog dhe në këtë mënyrë të ruajnë paqen në këto fusha.

Të ngjashme