Bishtat e sallatës jeshile, “ilaç” për të fjetur mirë

Prishtinë | 20 Maj 2023 | 18:01 | Nga Ekonomia Online

Ju ka rastisur të shikoni një lëng të çuditshëm si qumësht që rrjedh kur ju prisni pjesën e bardhë të sallatës jeshile.

Duhet të dini se ky lëng qumështor, i cili është përbërë nga lateks dhe gjendet natyrisht tek sallata jeshile, nuk është aspak i dëmshëm por përkundrazi.

Kjo përbërje ka shije pak të hidhur dhe çuditërisht ka një përbërës që ndikon tek gjumi, transmeton rtk.

Varietet antike përmbanin më shumë nga ky lëng, ndaj romakët e këshillonin që të konsumohej në fund të vaktit për t’u qetësuar dhe për të stimuluar gjumin.

Ndaj nëse keni dëshirë për një gjumë apo pushim më të qetë konsumoni sallatë jeshile, sidomos pjesët fundore.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme