Cafú: Sa më shumë brazilianë në Premierligë, aq më pak mundësi kemi për të fituar një Kupë Bote

Prishtinë | 28 Qer 2024 | 16:24 | Nga Ekonomia Online

Brazili vazhdon të kërkojë rrugën e tij në Copa América, në atë që përbën një etapë të re për përfaqësuesen. Në kërkim të liderëve të rinj dhe që lojtarët e rinj të Canarinha të fillojnë të spikasin, kjo garë përbën një provë të mirë për kualifikimin për Kupën e Botës 2026.

Pas zhgënjimit të madh të pësuar në Katar, duke arritur çerekfinalet por duke u mposhtur nga Kroacia, në Brazil disa legjenda vënë në dyshim të ardhmen e kombëtares në kampionatet botërore. Ky ka qenë rasti i Cafú, me mbrojtësin historik të djathtë që shprehu shqetësimin e tij se kur do të shohë vendin e tij të shtojë një yll tjetër në stemë.

Ish-lojtari ndërkombëtar brazilian, i cili ngriti dy kupa të botës – në 1994 dhe 2002 – dhe ishte nënkampion në një rast tjetër (1998), kritikoi zgjedhjen e disa bashkatdhetarëve të tij që zgjedhin Premier League si destinacion për të zhvilluar karrierat e tyre.

“Kam frikë se sa më shumë brazilianë të shkojnë në Premier League, aq më pak mundësi do të ketë Brazili për të fituar Kupën e Botës,” tha ai.

Në fakt, ai që konsiderohet nga shumë njerëz si mbrojtësi më i mirë i djathtë i historisë, kritikoi opinionin e mediave në momentin kur i vendosin lojtarët në një pozicion që nuk i takon gjithmonë.

“Imagjinoni që mediat t’ju lajnë trurin çdo javë duke thënë se jeni më i miri në botë, ndërkohë që nuk jeni as afër të qenit më i miri,” shtoi ai.

Me një karrierë të gjatë në Evropë duke luajtur në Itali, duke mbrojtur ngjyrat e Romës dhe Milanit në më shumë se 300 ndeshje, Cafú dëshironte gjithashtu të vlerësonte konkurrencën e ligës së parë spanjolle. Në fakt, në deklaratat e tij, ai tregoi preferencën e tij për La Ligën si destinacion.

“Preferoj La Ligën sepse ka një mentalitet të lartë për të arritur në finale dhe për t’i fituar ato. Në La Ligë nuk flasin para kamerave të televizionit për të thënë gënjeshtra për lojtarët spanjollë apo për t’i promovuar ata para botës. Aty flitet për futboll, jo për mite,” shpjegoi ai.

Në sezonin 2023/24, lojtarët brazilianë ishin ndër më të shumtët në Premier League – me gjithsej 30 futbollistë nga vendi i Amerikës së Jugut – pothuajse dyfish më shumë se sa ishin në La Liga gjatë gjithë kursit – gjithsej 16.

Të ngjashme