Dieta mesdhetare, efikase kundër obezitetit

Prishtinë | 10 Pri 2023 | 07:51 | Nga Ekonomia Online

Fokusi në konsumin ushqimor është zgjedhja më e mirë që mund të bëjmë, por nga ana tjetër thekson se përplasja e dietave nuk është aspak e këshillueshme për një jetë të shëndetshme.

Ekspertët kritikojnë industritë të cilat për humbjen e peshës këshillojnë që të anashkalojnë kaloritë, duke mos sugjeruar konsumin e “ushqimeve të mira”.

Dieta mesdhetare përfshin fruta, perime, arra dhe vaj ulliri, e cila siç përmendëm zvogëlon rrezikun e sulmeve në zemër dhe tru.

Madje mjekët thonë se në rast sulmi në zemër, kjo dietë është tri herë më efektive në reduktimin e vdekjeve, si dhe marrjen e kolesterolit, duke ulur disi dhe përdorimin e ilaçeve.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme