Granit Xhaka në ndjekje të rekordit

Prishtinë | 16 Maj 2024 | 11:01 | Nga Ekonomia Online

Në fillim suksesi i Bayer Leverkusen ishte një nga historitë e këtij sezoni. Është duke u bërë shpejt një nga historitë e shekullit: ata janë 50 përballje pa humbje, tre ndeshje larg përfundimit të një sezoni të pamposhtur në të gjitha garat.

Granit Xhaka, transferimi i tyre i verës nga Arsenali, ka luajtur në 47 nga ato 50 ndeshje. Hera e fundit që humbi në nivel klubi ishte maji i kaluar, kur Nottingham Forest i dha fund zyrtarisht sfidës së Arsenalit për titull.

Ndonëse është një lojtar që ka ndeshje më shumë se Xhaka, duke qenë i pamposhtur, raporton The Guardian.

“Demetrio Albertini mbeti i pamposhtur në 73 ndeshjet e tij të para zyrtare për Milanin: 53 në Serie A, 13 në Kupën e Italisë, një ndeshje në Superkupën e Italisë dhe gjashtë ndeshje në Champions League”, shkruan Dirk Maas.

Seria e pamposhtur e Albertinit mori fund më 17 prill 1993, kur Milan humbi 3-1 në shtëpi ndaj Juventusit në Serie A.

Ecuria e pamposhtur e Albertinit te Milani zgjati më shumë se katër vjet, megjithëse ai u bë i rregullt vetëm në fillim të 1991-92.

Ai kaloi pjesën më të madhe të sezonit të kaluar si huazim në klubin e Serie B Padova, ku ishte rregullisht në anën e humbur. Katër nga 73 ndeshjet e pamposhtura të Albertinit u zhvilluan përpara se ai të shkonte në Padova.

Seria e Albertinit prej 73 ndeshjesh pa humbje thuhet se është një rekord për çdo lojtar në pesë ligat më të mira të Evropës, jo vetëm për blerjet e reja; ai e ndan atë me Paolo Maldinin (gjatë të njëjtës periudhë te Milani) dhe Rodri të Manchester Cityt, i cili barazoi rekordin te Spurs mbrëmë.

Të dy lojtarët humbën humbjen gjysmëfinale të Kupës së Italisë ndaj Juventusit në prill 1992.

Albertini gjithashtu mungoi kur Milani humbi 1-0 në shtëpi ndaj Parmës në mars 1993, duke i dhënë fund serisë së tyre të jashtëzakonshme të pamposhtur prej 58 ndeshjesh në Serie A.

Të ngjashme