Hithra: Zgjidhje natyrale kundër rënies së flokëve

Prishtinë | 17 Mar 2023 | 20:15 | Nga Ekonomia Online

Mund të pësoni rënie të flokëve për një larmi arsyesh, përfshirë hormonet, gjenetikën, ilaçet dhe toksinat nga mjedisi. Por e dini se hithra mund të jetë një kurë efektive për ndalimin e rënies së flokëve?

Ka kërkime shkencore që dëshmojnë për vetitë e dobishme të hithrës. Këtu janë të gjitha që ju duhet të dini se si hithra mund të jetë zgjidhja që keni kërkuar për të luftuar rënien tuaj të flokëve.

Çfarë është hithra? Si funksionon kundra rënies së flokëve?

Ju mund të keni dëgjuar për Urtica dioica, i cili është emri alternativ i hithrës. Është një bimë lulëzuese, me natyrë shumëvjeçare barishtore. Zakonisht arrin një lartësi prej shtatë metrash.

Cilat veti (vitamina dhe minerale) përmban hithra që ndihmon kundra rënies së flokëve?

Për të prodhuar flokë të shëndetshëm, gjëndrat tuaja të flokëve varen nga minerale, vitamina dhe përbërje të tjera bioaktive. Hithra për rritjen e flokëve është një ilaç i fuqishëm sepse përmban fitonutrientë, minerale dhe vitamina që mund t’a bëjnë atë një trajtim të dobishëm për rënien e flokëve tuaj.

Për më tepër, rrënja e hithrës përmban sasi të bollshme të vitaminave dhe mineraleve thelbësore me përqëndrimin më të lartë në gjethet e saj. Këto vitamina dhe minerale janë:

• Vitamina A – Vitamina A është përgjegjëse për të ndihmuar gjëndrat në lëkurën e kokës të krijojnë sebum. Ky vaj ndihmon në lagështimin dhe mbajtjen e fijeve të flokëve tuaj të shëndetshëm.

• Vitamina B– Biotina vjen nga grupi i vitaminave B. Kjo vitaminë ndihmon në ndërtimin e keratinës (proteinave) në gjëndrat e flokëve të cilat i japin strukturën flokëve tuaj.

• Vitamina C– Vitamina C ndihmon në krijimin e kolagjenit i cili është përgjegjës për forcimin e lëkurës dhe proteinave në flokët tuaj.

• Vitamina D– Vitamina D mund të ndihmojë në krijimin dhe mbështetjen e gjëndrave të reja të flokëve në lëkurën e kokës.

• Vitamina E– Vitamina E përmban antioksidantë natyral, të cilët ndihmojnë në ruajtjen e rritjes së shëndetshme të flokëve.

Mineralet që përmban hithra:

• Folati – Folati njihet ndryshe si acid folik. I njohur kryesisht për mbajtjen e qelizave tuaja të shëndetshme, veçanërisht qelizat e kuqe të gjakut. Këto veçanërisht janë përgjegjëse për bartjen e oksigjenit dhe lëndëve ushqyese në të gjitha zonat e trupit, duke përfshirë edhe lëkurën e kokës.

• Riboflavin – Riboflavina dihet se ndihmon në rritjen e sasisë së prodhimit të qelizave të kuqe të gjakut në trup. Ato janë gjithashtu të dobishme në ruajtjen e sasive të duhura të niveleve të kolagjenit në trup.

• Magnezi – Magnezi ndihmon në parandalimin e grumbullimit të kalciumit në lëkurën e kokës duke inkurajuar qarkullimin dhe rrit sintezën e proteinave.

• Kaliumi – Kaliumi ndihmon në ndërtimin e proteinave dhe mbajtjen e qelizave të lëkurës të hidratuara dhe të lagura. Kjo përfshin qelizat e lëkurës në lëkurën e kokës.

• Silici – Silici është i rëndësishëm për sintezën e kolagjenit. Studimet tregojnë se silici mbështet strukturën e flokëve.

• Kalciumi – Flokët tuaj përmbajnë 200 herë më shumë kalcium në krahasim me qelizat dhe trupin tuaj, kështu që është e rëndësishme që flokët tuaj të kenë sasinë e duhur të kalciumit për të qëndruar të shëndetshëm.

• Hekuri – Hekuri është një nga mineralet kryesore që ndihmon qelizat e kuqe të gjakut në trup të çojnë oksigjen dhe lëndë ushqyese në qelizat në zonat e përshtatshme të trupit.

• Mangani – Mangani është thelbësor për metabolizmin e proteinave, aktivizimin e funksioneve të enzimave dhe sintezën e hormoneve tiroide. Siç mund t’a dini tashmë, një çekuilibër në tiroide mund të rrisë rrallimin e flokëve.

Rrënja e hithrës përmban të gjithë agjentët thelbësorë që mund të ndihmojnë në luftimin e problemeve të rënies së flokëve. Me provat e dhëna nga studiuesit, mund të konkludojmë se hithra është kurë efektive për ndalimin e humbjes së flokëve  dhe që mund t’ju ndihmojë të mbani flokët tuaj të shëndetshëm.

Disa nga përfitimet e hithrës kundra rënies së flokëve.

• Ndihmon në rigjenerimin e flokëve

Siç u përmend më lart, hithra mund të ndihmojë për të luftuar problemet tuaja të humbjes së flokëve. Por edhe më e mirë është aftësia e saj për të ndihmuar flokët tuaj të rriten përsëri. Squfuri dhe silica janë të pranishme në përmasa të pasura në gjethet e hithrës. Kjo funksionon për t’i bërë flokët tuaj më të shëndetshëm dhe të shkëlqyeshëm.

• Parandalon rënien e flokëve

Rrënja e hithrës ka qenë një ilaç i lashtë për trajtimin e problemeve të humbjes së flokëve. Gjethet kanë veti anti-inflamatore për të ndihmuar në zvogëlimin e inflamacionit në lëkurën e kokës dhe për të promovuar një flokë të shëndetshëm.

Hithra gjithashtu ka aftësinë për të bllokuar DHT, një hormon që nëse mbiprodhohet mund të dëmtojë gjëndrat e flokëve. Studimet zbulojnë se ekstrakti i hithrës mund të bllokojë prodhimin e DHT duke zvogëluar prodhimin e enzimës 5-alfa-reduktaza.

• Redukton zbokthin

Përbërësit aktivë në gjethet e therrës së hithrës ndihmojnë në zvogëlimin e zbokthit, i cili është gjithashtu një tjetër shkak i humbjes së flokëve.

Për ata që shpesh përjetojnë rënie të flokëve dhe besojnë se kanë provuar çdo trajtim dhe produkt të duhur për të luftuar rënien e flokëve, është koha që të provoni një nga trajtimet organike më të mahnitshme për rënien e flokëve, hithrën.

Të ngjashme