Kurti bën nderime tek memoriali ” Heroinat”, thotë se qeveria është e angazhuar për gjetjen e drejtësisë, teksa bën thirrje për luftimin e stigmatizimit

Prishtinë | 14 Pri 2024 | 10:01 | Nga Flutura Sogonjeva Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Kryeministri i vendit, Albin Kurti së bashku me figura tjera publike ka bërë nderime tek memoriali “Heroinat”, në shënim të ditës memoriale të të mbijetuarave të dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë, raporton Ekonomia Online.

E pranishme ishte edhe Vasfje Krasniqi, një prej të mbijetuarave të dhunës seksuale gjatë luftës së fundit, e cila përmendi 14 prillin e 25 viteve më parë duke thënë se tashmë me zhvillimin e vendit është më e fortë.

“Para 25 vite, 14 prilli ishte një ditë shumë e tmerrshme për mua, por unë sot jam shumë e fortë, kemi shtetin tonë, kemi policinë tonë, faleminderit”.

Ndërkaq kryeminstri Kurti përmendi 20 mijë viktimat e dhunës seksuale duke thënë se qeveria është e anagazhuar për gjetjen e drejtësisë.

“Sot është dita memoriale për viktimat dhe të mbijetuarat e dhunë seksuale gjatë luftës në Kosovë, rreth 20 mijë gjithsej të cilët kanë paguar çmim të lartë fizik, psiqik për shtetit tonë andaj si ç bën thirrje Vasifja Shyhretja, ne nuk i harrojmë kurrë por angazhohemi e bëjmë thirrje për drejtësi”.

Kurti tha se këto janë shembuj për kombin, për thyeje të heshtje për një krim në projeketin serb kundër Kosovës.

“Ministria e drejtësisë ,qeveria, unë, presidentja janë në krye të detyrës në mënyrë që kësaj detyrë ta mbështesim me çka mundemi por iu bëj thirrje të gjithë njerzëve në Kosovë e cila edhe ka kripën në plagë, krimi që bëri Serbia, pasoi stigmatizimi ndaj këtyre personave andaj iu bëjmë thirrje qytetarëve, dhe atyre që kanë pasur të marrin shembullin e Vasfijes, ta thyejnë heshtjen sepse ajo çfarë u ka ndodhur këtyre personave nuk u ka ndodh për shkak të emrit por për shkak se ishin shqiptar, institucionet do ti mbështesin dhe stigmatizimi duhet të luftohet, janë mbi 20 mijë gra vajza burra djem të përdhunuar gjatë luftës nga Serbia, e atyre që më nuk janë u përulemi për dhimbjen pikëllimin që nuk është veç e tyre, faleminderit”. deklaroi Kurti.

Të ngjashme