Kurti: Nga Vlora sot paradite e tani drejt Prekazit në mbrëmje, gëzuar gjithë shqiptarëve 111-vjetori i pavarësisë së Shqipërisë

Prishtinë | 28 Nën 2023 | 17:48 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri Kurti uroi ditën e Pavarësisë së Shqipërisë duke e cilësuar 28 Nëntorin si datë historike .


“Katër ditë historike në një datë që na ka përcjellë historikisht. Nga Skënderbeu më 1443 në Krujë, te Ismail Qemali më 1912 në Vlorë, deri te ditëlindja e Adem Jasharit më 1955 në Prekaz e në fund dalja e parë publike e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës me 1997 në Llaushë. 28 Nëntorin e kemi festë të katërfishtë me të cilën lartësojmë fitoren, bashkimin, flamurin, pavarësinë, trimërinë, dhe lirinë.” tha ai.

Postimi i plote :

Të ngjashme