Kurti takon mërgatën në Turqi, e fton që të investojnë në Kosovë

Prishtinë | 06 Kor 2024 | 21:06 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë vizitës së tij në Turqi, ka takuar dhe bashkëbiseduar në Izmir pjesëtarë të mërgatës, studentë dhe përfaqësues të shoqatave të ndryshme shqiptare nga Izmiri, Bursa, Manisa e Stambolli.

Siç njofton Zyra e Kryeministrit, Kurti i njoftoi ata me “progresin, zhvillimet në vend” dhe qeverisjen në këto më shumë se tre vjet, “duke veçuar indikatorët ekonomikë që tregojnë rritjen për dyfish të investimeve të huaja dhe eksporteve, rritjen e të hyrave tatimore për 2/3, pa ndërruar politikën fiskale, dhe nivelin e punësimit, sidomos te të rinjtë”.

“Kryeministri gjithashtu veçoi arsyet se pse Kosova ofron një mjedis të favorshëm për investime, përfshirë këtu çmimin e lirë të energjisë elektrike, fuqinë punëtore profesionale, besimin në institucionet publike, politikat fiskale dhe faktin që Kosova së fundmi ka marrë vlerësimin e saj të parë kreditor sovran nga Fitch Rating”, thuhet në njoftim.

Në këtë drejtim, ai u bëri thirrje që të vijnë në Kosovë, të hulumtojnë mundësitë që ofron vendi dhe të investojnë, teksa shprehu mirënjohjen e tij për kontributin e vazhdueshëm e të rëndësishëm të mërgatës në Turqi, “sa në ruajtjen e raporteve të mira, aq edhe në krijimin e urave të bashkëpunimit ndërmjet Kosovës dhe Turqisë”.

Pjesë e këtij takimi ishte edhe Kryetari i Bashkisë Metropolitane të Izmirit, Cemil Tugay, me të cili Kurti gjithashtu pati një takim gjatë qëndrimit në Izmir.

Të ngjashme